Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ile badania geologiczne znaczą dla przeciętnego inwestora? Odpowiadamy!
Kategoria: Inne   Niedziela, 28 lipiec 2019 17:25 Napisał

Ile badania geologiczne znaczą dla przeciętnego inwestora? Odpowiadamy!

Do oceny kosztów oraz technologii, wykorzystywanych do zakończenia danej inwestycji budowlanej, mylnie ocenia się zaawansowanie tego, co wznosi się ponad ziemię. W praktyce, jedną z kluczowych kwestii jest najpierw ocena właściwości gruntu oraz wód gruntowych. Badania geologiczne powinny być przeprowadzone możliwie najszybciej. Szczegółowa ekspertyza geologiczna daje pełen pogląd na to, co nas czeka w trakcie budowy oraz po jej zakończeniu.

Geolog na budowie – jakie jest jego zadanie?

Firma geologiczna może przez niektóre osoby wydawać się nieco na wyrost. Przecież stawiamy prosty dom jednorodzinny, a nie stadion z podziemnym parkingiem… Może i tak, jednak błędna ocena parametrów gruntu nawet w przypadku prostej inwestycji może mieć opłakane skutki. Usługi geologiczne sprowadzają się do dwóch kwestii: badań laboratoryjnych gruntu oraz do sondowania, wykonując co najmniej 3 odwierty na terenie planowanej inwestycji.

Badania gruntu w laboratorium polegają na określeniu podstawowych jego parametrów, takich jak spoistość czy plastyczność, granulacja, wilgotność itd. Liczby te posłużą w obliczeniach w dalszej części projektu budowlanego, między innymi do prawidłowego dobrania rodzaju oraz głębokości posadowienia. Badania geologiczne prowadzone przez geologa na terenie budowy pozwalają ocenić właściwości fizyczne gruntu, między innymi jego nośność.

Na zdjęciu: Badania geologiczne Poznań (Interra-Geologia.pl)

Badania geologiczne – ile znaczy właściwa ocena stanu gruntu i wód gruntowych?

Ważne, by inwestor nie traktował badań gruntu jako uciążliwej formalności lub co gorsza akademickiego nonsensu. Usługi geologiczne mają swoje uzasadnienie, im większa inwestycja, tym większe ryzyko, że inwestor straci sporą sumę pieniędzy, lekceważąc ekspertyzę geologa. Pękające ściany i sufity, osadzanie się budynku, w krańcowych przypadkach nawet utrata stateczności – to tylko niektóre z konsekwencji. Badania gruntu to podstawa wszystkich prac budowlanych!

Podobnie sprawa ma się w przypadku wód gruntowych. Niestety często zapominamy o tym, że woda gruntowa ma swoje zwierciadło, które może być zlokalizowane bardzo płytko. Decydując się na podpiwniczenie, konsekwencją braku badań geologicznych, są najczęściej podtopienia i związana z tym wilgoć w całym domu.

Badania gruntu – nie tylko bezpieczeństwo, ale i oszczędność!

Kwestie bezpieczeństwa to oczywiście argument nadrzędny. Jednak badania geologiczne gruntu mają jeszcze inną zaletę, którą doceni przedsiębiorczy inwestor. Jest to oczywiście czynnik ekonomiczny. Przy wielu inwestycjach dokładna ocena firmy geologicznej pomoże nam w precyzyjnym doborze technologii. Dzięki temu można uniknąć przeprojektowania lub co gorsza zmiany technologii w trakcie prowadzenia prac (paniczne przerabianie projektu, poszukiwanie ciężkiego sprzętu oraz specjalistów – a jak wiemy, czas w takich przypadkach potrafi kosztować bardzo dużo…).

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Ile badania geologiczne znaczą dla przeciętnego inwestora? Odpowiadamy!