Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak zapobiegać biegunce
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 30 wrzesień 2019 11:20 Napisał

Jak zapobiegać biegunce

Biegunka to uciążliwy problem dla osób w każdym wieku. Często jest krótkotrwałym i samoograniczającym się stanem, jednak niekiedy może być objawem różnych chorób i jest groźna w skutkach. Co wywołuje biegunkę i jak sobie z nią poradzić?

Biegunka to stan polegający na częstszym niż zazwyczaj wydalaniu stolca. Ma on również inną konsystencję – półpłynną lub płynną, cechuje się przykrym zapachem, niekiedy pojawia się domieszka krwi, śluzu lub ropy. Rozwolnienie nie zawsze jest objawem choroby – może być spowodowane stresem lub nieprawidłową dietą.

Zwiększona częstotliwość wypróżnień wiąże się z różnymi stanami chorobowymi. W 90% przypadków biegunka ostra (trwająca do 14 dni) jest spowodowana obecnością w przewodzie pokarmowym drobnoustrojów – wirusów, bakterii i pasożytów (Dr n. med. Agnieszka Świdnicka-Siergiejko, prof. dr hab. n. med. Andrzej Dąbrowski, Ostra biegunka u dorosłych – główne zasady i błędy w postępowaniu, Klinika Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku). Drogą zakażenia jest droga pokarmowa, np. wypicie skażonej wody, spożycie surowego mięsa lub dotykanie spożywanego pokarmu brudnymi rękami. Często początek biegunki jest nagły, ale może być poprzedzony gorączką, dreszczami, kurczowymi bólami brzucha, a nawet utratą przytomności.

Jeśli biegunka trwa powyżej 14 dni, mamy do czynienia z biegunką przewlekłą – może ona mieć podłoże w różnych stanach chorobowych. Na przewlekłą biegunkę często cierpią osoby, które mają długotrwałe problemy z układem pokarmowym, np. zespół jelita drażliwego, zapalenie jelit, chorobę Crohna lub niewydolność trzustki, ale również nietolerancje pokarmowe, cukrzycę, mukowiscydozę, a nawet zaburzenia odporności (Prof. dr hab. med. Józef Ryżko, Biegunka przewlekła, Klinika Gastroenterologii i Żywienia, Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie). Biegunka jest również objawem niepożądanym występującym przy przyjmowaniu niektórych leków, w tym antybiotyków o szerokim spektrum (tzw. biegunka poantybiotykowa).

Biegunka – zapobieganie i leczenie

Jak zapobiegać biegunce ? Przede wszystkim należy unikać jedzenia potraw, które mogły być długo przechowywane w nieodpowiednich warunkach lub takich, które są przez nas źle tolerowane. Pamiętajmy również o myciu warzyw i owoców, częstym myciu rąk, szczególnie przed posiłkami. W trakcie podróży do krajów rozwijających się należy pić jedynie wodę i napoje butelkowane, a do napojów nie dodawać kostek lodu, aby nie zachorować na tzw. biegunkę podróżnych.

Każda biegunka może być groźna dla organizmu - nawet krótkotrwałe rozwolnienie może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Najważniejsze w tym czasie jest więc uzupełnienie niedoborów płynów i przyjmowanie soli mineralnych. Ostre biegunki infekcyjne w większości przypadków mijają samoistnie bez stosowania farmakoterapii, jednak jeśli nie występuje gorączka, można rozważyć przyjęcie leków przeciwbiegunkowych, które zmniejszają częstotliwość wypróżnień oraz preparatów z bakteriami probiotycznymi, które mają za zadanie skrócić czas trwania choroby i złagodzić objawy. Więcej o tym, jak łagodzić objawy biegunki, przeczytasz na stronie : http://wybieramprobiotyk.pl/2019/07/15/lagodzenie-objawow-biegunki/. Istotne jest również stosowanie odpowiedniej diety, tj. spożywanie lekkich kleików ryżowych, krakersów oraz beztłuszczowych rozcieńczonych zup. Należy ograniczyć spożywanie produktów zawierających duże ilości błonnika, smażonych i ciężkostrawnych dań oraz słodkich deserów i przekąsek. Jeśli jednak biegunka nie ustępuje, jest bardzo obfita oraz występuje z domieszką krwi lub śluzu, należy udać się do lekarza.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Jak zapobiegać biegunce