Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Co to jest PPK? Ile można zyskać?
Kategoria: Inne   Niedziela, 01 wrzesień 2019 11:23 Napisał

Co to jest PPK? Ile można zyskać?

Polacy nie chcą myśleć o emeryturze. Większość z nich „nie chce martwić się na zapas”, inni twierdzą, że mają jeszcze sporo czasu do zakończenia kariery zawodowej. Tymczasem im szybciej zacznie się planować swoje finanse na emeryturze, tym lepiej. Co o jest PPK? Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Jak wynika z licznych ankiet, Polacy zdają sobie sprawę, że ich emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą na zadowalającym ich poziomie. Według raportu OECD o rynku emerytalnym z grudnia 2017 r., obecni dwudziestolatkowie mogą otrzymać w przyszłości emeryturę w wysokości ok. 38 procent ich pensji. Jak zabezpieczyć swoje finanse na przyszłość? Odpowiedzią mogą być Pracownicze Plany Kapitałowe!

Co to są Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK program to dobrowolny i prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma na celu podniesienie bezpieczeństwa finansowego Polaków na emeryturze. Zdaniem minister finansów, Pracownicze Plany Kapitałowe mogą być pierwszym prawdziwie powszechnym programem oszczędnościowym bowiem skierowane są do ponad 11 milionów obywateli. Obowiązek wprowadzenia PPK będą miały wszystkie firmy.

Jak działają PPK?

Jak działają PPK? W PPK na przyszłą emeryturę Polaków składają się zarówno pracownik, firmy, jak i państwo.

Obowiązkiem firmy jest dokonywanie co miesiąc wpłat na indywidualny rachunek uczestnika PPK w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia. Dodatkowo zatrudniający może wpłacać co miesiąc kwotę w wysokości 2,5 proc. pensji pracownika. Łącznie, 4 proc. wynagrodzenia.

Uczestnik PPK ma z kolei obowiązek, za pośrednictwem pracodawcy, odkładania ze swojej pensji 2 proc. wynagrodzenia miesięcznie. Ma też możliwość zadeklarowania dodatkowej, fakultatywnej wpłaty do 2 proc. pensji i wówczas z jego wynagrodzenia potrącane jest łącznie 4 proc. Jeśli chodzi o PPK informacje znajdziesz na https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Nie w każdym przypadku zatrudniony ma obowiązek dokonywania wpłat w wysokości 2 proc. pensji. Może on obniżyć wpłatę podstawową w wysokości 2 proc., jeżeli łącznie, z różnych źródeł, osiąga niskie wynagrodzenie – niższe niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia. W takim wypadku wpłata podstawowa może wynieść od 0,5 do 2 proc. pensji.

Dodatkowo, na przyszłą emeryturę pracowników w PPK odkłada także państwo. Jednorazowa wpłata powitalna wynosi 250 zł, a regularne dopłaty roczne – 240 zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe to wyższa emerytura!

Najbardziej opłaca się przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych osobom najmłodszym. 30-latkowie, którzy zarabiają 2500 zł netto i co miesiąc odkładają w ramach PPK 70 zł, po przejściu na emeryturę mogą otrzymywać ok. 846 zł miesięcznie.

Osoba 40-letnia o takich samych zarobkach i comiesięcznych wpłatach – może liczyć na 418 zł. Z kolei 50-latek, który dołącza do programu i wpłaca 70 zł miesięcznie otrzyma dodatkowo 156 zł do podstawowej emerytury.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Co to jest PPK? Ile można zyskać?