Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Do czego służą wózki widłowe?
Kategoria: Inne   Wtorek, 30 lipiec 2019 10:15 Napisał

Do czego służą wózki widłowe?

Wózki widłowe (czy też tzw. paleciaki) to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do transportu wewnętrznego. Znajdują one praktyczne zastosowanie m.in. w magazynach wielkopowierzchniowych, dużych sklepach, centrach logistycznych, zakładach produkcyjnych, fabrykach, przemyśle spożywczym, na lotniskach czy w rolnictwie.

Wózki widłowe – do czego służą?

Wózki widłowe służą do transportu ładunków o dużej masie na bliskie odległości. Zaopatrzone w pomocnicze elementy, sprawdzą się jednak również jako urządzenia do odśnieżania, ważenia, sortowania warzyw i owoców oraz podnoszenia osób. Przechadzając się po supermarketach, sklepach budowlanych czy hurtowniach wielu z nas zapewne wielokrotnie spotkało się z widokiem pracownika obsługującego wózek widłowy. Nic dziwnego bowiem to właśnie paleciaki pomagają przetransportować materiały o dużej wadze (sięgającej nawet kilkanaście ton).

Producenci wózków widłowych oferują paleciaki z napędem elektrycznym lub spalinowym. Pierwsze z nich sprawdzą się zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Spalinowe wózki widłowe przeznaczone są natomiast tylko i wyłącznie do prac na otwartym powietrzu, np. w portach czy na placach składów budowlanych.

Warto zaznaczyć, że paleciaki różnią się od siebie również stopniem udźwigu i wysięgu. Te i inne możliwości wózków widłowych doskonale oddają ich dokładniejsze nazwy:

  • paletowe ręczne,
  • stertujące i podwójnego składowania,
  • wysokiego składowania,
  • do bardzo wąskich korytarzy,
  • ciągniki.

Obsługa wózka widłowego

Obsługa wózka widłowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga specjalnego przygotowania. Za „sterem” nie wolno więc siadać osobie, która nie zdobyła odpowiednich uprawnień. Wózek widłowy jest bowiem pojazdem o niemałych gabarytach i specyficznej budowie. Podczas jego obsługi należy wystrzegać się między innymi zbyt szybkiego unoszenia ładunku na widłach czy nieprawidłowego ustawienia urządzenia podczas transportu. 

 Każde z opisanych wyżej urządzeń wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego warto wiedzieć, że do wyboru mamy nie tylko wózki widłowe nowe, ale także wózki widłowe używane. Osobom pracującym na małych powierzchniach, które tylko od czasu do czasu potrzebują skorzystać z paleciaków polecamy także skorzystanie z usług firm wypożyczających wózki widłowe.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Do czego służą wózki widłowe?