Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Alkohol na diecie?
Kategoria: Inne   Wtorek, 20 sierpień 2019 19:32 Napisał

Alkohol na diecie?

Jak wiadomo nie od dziś alkohol nie należy do najzdrowszych napojów. Raczej odradza się spożywać go na diecie, szczególnie tej redukcyjnej. Są to bowiem puste kalorie. Pomimo, iż wartości odżywcze nie zostaną zaspokojone, kalorie będą dostarczone, często w bardzo dużych ilościach.

Wielu dietetyków mówi jednak wprost o tym, że nie ma co popadać ze skrajności w skrajność. Wszystko jest dla ludzi, również alkohol. Kiedy spożyje się go raz na czas nic złego się nie stanie. Nie powinno się jednak przesadzać, grunt to równowaga. Będąc na diecie wiele osób zastanawia się nad tym, jak często i na jaki rodzaj alkoholu może sobie pozwolić. Tak naprawdę na każdy na jaki ma się ochotę. Warto jednak przeanalizować i sprawdzić, który rodzaj może przynieść jakieś korzyści. Nie powinno to być żadnym zaskoczeniem – najzdrowszym rodzajem alkoholu jest czerwone wino, a najbardziej czerwone wino wytrawne. Jego właściwości zdrowotne już nie raz zostały udowodnione naukowo. Podczas fermentacji wina czerwonego poza owocami wykorzystuje się również ich skórki, które są cennym źródłem polifenoli takich jak katechina, kwercetyna, resweratrol i epigallokatechina. Mają one korzystny wpływ na serce i układ krwionośny. Resweratrol ma działanie rozkurczowe przez co znacząco usprawnia przepływ krwi. Kwercetyna ma silne działanie przeciwzakrzepowe, katechina wyłapuje i zwalcza wolne rodniki, a epigallokatechina ma udowodnione właściwości antynowotworowe. To, że wino jest wytrawne świadczy o jego niskim poziomie cukru. Jak wiadomo, najlepsze wino to to „naturalnie słodkie”. Taki efekt jest jednak strasznie ciężki do osiągnięcia. Często, aby go uzyskać producenci dosładzają wino za pomocą sztucznych substancji słodzących, które jak wiadomo nie są mile widziane na diecie redukcyjnej.  

Wina białe mają mniej kalorii niż wina czerwone, a  wina słodkie są bardziej kaloryczne niż te wytrawne.

Czy wino tuczy?

Jak udowodnili naukowcy samo wino nie ma w sobie składników ani kalorii które mogłyby tuczyć. Wręcz przeciwnie – przyspiesza ono metabolizm, dzięki czemu szybciej można pozbyć się zbędnych kilogramów.

Dlaczego więc dietetycy odradzają spożywania alkoholu na diecie?

Chodzi o sam fakt tego, że po spożyciu nawet małej ilości alkoholu zwiększa się apetyt. Jest jednak sposób na to, aby móc pozwolić sobie na kieliszek lub dwa dobrego wina i nie przytyć. Wystarczy przed planowanym spożyciem napoju alkoholowego zadbać o zdrowy, pełnowartościowy posiłek oraz zaplanować jakieś zdrowe przekąski.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)alexjones.pl Inne Alkohol na diecie?