Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Notowania funduszy inwestycyjnych
Kategoria: Inne   Wtorek, 04 październik 2016 08:36 Napisał

Notowania funduszy inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to dobry sposób na ulokowanie środków pieniężnych w celu ich pomnożenia lub dla zapewnienia środków na bezpieczną przyszłość sobie lub dzieciom.

Czym są fundusze inwestycyjne?

Lokowanie oszczędności w Fundusze Inwestycyjne zyskuje na wartości. Jest to jeden z lepszych sposobów na pomnażanie kapitału. Pieniądze możemy zainwestować jako podmiot samodzielny na przykład w obligacje lub akcje i oczekiwać zysków. Fundusze Inwestycyjne uzupełniają niejako tradycyjny sposób inwestowania. Zarządzane są przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, takie jak np. Aegon. Kumulują one jednocześnie środki od wielu inwestorów w obligacje, bony skarbowe, akcje lub inwestycje mieszane.  A dzięki temu, że inwestorów jest wielu mają one większą szansę na korzystny zysk niż miałaby pojedyncza osoba. Dodatkowo kiedy naszymi oszczędnościami zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych mamy dostęp do fachowego doradztwa bez potrzeby zagłębiania się w skomplikowane zasady lokowania funduszy. Doradca na pierwszym spotkaniu przeanalizuje nasze możliwości finansowe, a następnie przedstawi dopasowane indywidualnie rozwiązania. Daje to również komfort elastycznego inwestowania i dowolnego manipulowania posiadanymi środkami. W zależności od tego czy zależy nam na inwestowaniu czy na zapewnieniu przyszłości sobie lub bliskim doradca przedstawi odpowiednią ofertę. W pierwszym przypadku będą to programy inwestycyjne, w drugim zaś programy ochronne.

Programy inwestycyjne

Pierwszym i podstawowym pytaniem na jakie trzeba sobie odpowiedzieć jest czy zależy nam na wyższych zyskach, obarczonych większym ryzykiem, czy może pewniejszy ale mniej ryzykowny i tym samym również mniejszy zysk? Drugim zagadnieniem jest określenie jakie części inwestowanego kapitału i w jakich proporcjach mają być inwestowane w konkretne ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

Co z ryzykiem?

Podczas inwestowania w fundusze inwestycyjne pojawia się niezmiennie pewne ryzyko utraty zysków. Jednak inwestując z Aegon ryzyko można minimalizować na wiele różnych sposobów. Dzięki temu, że w ofercie Towarzystwa znajduje się wiele ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych istnieje możliwość by swobodnie przenosić swoje środki między nimi.

Wybór jest spory, spośród:

  • Funduszy rynku pieniężnego,
  • Funduszy obligacji,
  • Funduszy stabilnego wzrostu,
  • Funduszy zrównoważonych,
  • Funduszy akcyjnych.

Fundusze nie musza być też inwestowane jedynie w Polsce. Oferta dotyczy wszystkich krajów Europy, Ameryki czy Azji.

Jak czytać notowania funduszy inwestycyjnych?

Notowania funduszy inwestycyjnych dostępne są w prasie, ale też na stronach internetowych jak http://www.aegon.pl/Strona-glowna/Inwestycje/Notowania-funduszy/. Stanowią wskazówkę gdzie najlepiej inwestować środki by było to jak najbardziej opłacalne. Warto wtedy zwrócić uwagę nie tylko na notowania danego funduszu w ostatnim czasie, ale na przykład przeanalizować jak radził sobie w ciąg ostatnich 3 czy 4 lat. Wyniki krótkoterminowe nie są miarodajne, ze względu na to, że rynek ten ma tendencję to dynamicznych zmian.

Warto przeanalizować również stopę zwrotu danej inwestycji. Określa się ja przez wyliczenie stosunku zysków i strat do zainwestowanego kapitału. Można zrobić to samodzielnie dzieląc początkową wartość zainwestowanych środków różnicę między obecną a pierwotną wartością portfela inwestycyjnego, a następnie pomnożyć uzyskany wynik przez 100%. Względna stopa zwrotu natomiast określa na ile zmieniła się wartość konkretnego funduszu na tle innych w zadanej jednostce czasu. A prościej, jak sobie radzi biorąc pod uwagę średnią.

Kiedy następuję wypłata zysków?

Jak wszystko tak i wypłata zysków jest elastyczna. Istnieją wypłat całościowe, częściowe lub regularne. Wszystko zależy od celu jaki sobie postawisz i zainwestowanej początkowo kwoty. Wypłaty mogą pojawiać się regularnie w określonych jednostkach czasu. Możesz zdecydować czy dalej inwestujesz pomnożony kapitał czy może będzie on odkładany w formie Regularnych Składek. Dodatkowo zysk nie musi być wcale wypłacony w złotówkach. Aegon pozwala na wybór między Złotówkami, Dolarem Amerykańskim, Euro lub Frankiem Szwajcarskim. W zależności od preferencji. Dzięki aplikacji internetowej dostęp do posiadanych funduszy jest błyskawiczny. Zawsze masz kontrolę nad tym gdzie aktualnie inwestowane są Twoje pieniądze, możesz sprawdzić stan swojego rachunku jak również zarządzić wypłatą środków.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 04 październik 2016 18:53
alexjones.pl Inne Notowania funduszy inwestycyjnych