Font Size

Czcionka
Kategoria: Kultura   Czwartek, 19 wrzesień 2019 16:08 Autor: Andreas

Pamiętajmy o Snowdenie (i ujawnionej przez niego masowej inwigilacji)

Okładka książki o Snowdenie Okładka książki o Snowdenie www.insignis.pl

Sześć lat temu Edward Snowden ujawnił światu, że amerykańskie służby inwigilują Internet na masową skalę, wywołując tym samym debatę o tym, co wolno służbom w ramach wojny wypowiedzianej terroryzmowi. 17 września miała miejsce międzynarodowa premiera autobiografii najgłośniejszego sygnalisty XXI w. pt. Pamięć nieulotna. W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Insignis.

Edward Snowden, analityk pracujący dla firm związanych z amerykańskimi służbami specjalnymi, ujawnił w 2013 r., że National Security Agency (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) na masową skalę inwigiluje użytkowników Internetu. Dzięki temu w debacie publicznej pojawił się temat szerokich uprawnień służb – także w Polsce. Problem braku kontroli nad działaniami służb powraca niekiedy przy okazji kolejnych informacji ujawnianych przez dziennikarzy (jak choćby kilka tygodni temu w kontekście oprogramowania Pegasus). Niestety, dyskusja dyskusją, a służby działają bez większych zmian.

Doniesienie Snowdena i jego osobista historia opisane zostały przez Glenna Greenwalda w książce "Snowden. Nigdy się nie ukryjesz", z której dowiadujemy się m.in., że także polskie służby mają swoje za uszami w kwestii inwigilacji. Snowden jest też bohaterem dwóch filmów: nagrodzonego Oscarem dokumentu w reżyserii Laury Poitras "Citizenfour" i fabuły "Snowden" Oliviera Stone’a. I choć historii Edwarda Snowdena daleko do happy endu, pocieszające jest to, że zainspirowani nią artyści przypominają nam o problemie, który ujawnił: służb działających ponad prawami człowieka. Warto przekonać się, co ma dziś do powiedzenia sam główny bohater dramatu.

Zdjęcie pochodzi ze strony wydawnictwa


Źródło: Fundacja Panoptykon


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Czwartek, 19 wrzesień 2019 09:53