Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO GMO Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze o Monsanto: winne!
Kategoria: GMO   Piątek, 28 kwiecień 2017 10:22 Autor: admin

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze o Monsanto: winne!

W październiku 2016 doszło do przełomowego wydarzenia: przed Trybunałem w Hadze zostało postawione w stan oskarżenia Monsanto - bodajże najbardziej rozpoznawalna z pośród firm biotechnicznych korporacja zła. Trybunał analizował zebrane dowody przez pół roku. 18 kwietnia 2017 wydał orzeczenie w sprawie Monsanto. Na 6 postawionych pytań, które określały 6 dziedzin, w których Monsanto mogło dopuścić się przestępstw Trybunał udzielił 6 takich samych odpowiedzi: "TAK".

Wniosek o rozpatrzenie działalności Monsanto złożyło Civil Society - zrzeszenie kilkuset organizacji i stowarzyszeń z całego świata, których listę możesz zobaczyć na stronie Trybunału w Hadze.  Forma oskarżenia zawarta była w 6 pytaniach. Cztery z nich odnosiły się do jednego z praw zapisanych w Covenant on Economic, Social and Cultural Rights [Konwencja ekonomicznych, społecznych i kulturowych praw człowieka]:

  • prawa do zdrowego środowiska
  • prawa do zdrowia
  • prawa do żywności
  • prawa do swobody badań naukowych

Dwa ostatnie pytania dotyczyły możliwości udziału Monsanto w zbrodniach wojennych oraz ewentualności popełnienia zbrodni przeciw środowisku (ECOCIDE). Ta ostatnia kategoria nie jest jeszcze uznana za przestępstwo w świetle międzynarodowego prawa, wszelako kategoria ECOCIDE czeka w kolejce na rozpatrzenie na forum międzynarodowym i prawdopodobnie finalnie zostanie uznana za przestępstwo podlegające ściganiu i karze.

Trybunał uznał, że działalność Monsanto ograniczyła przywołane prawa oraz że zasadne jest dopuszczenie takiej możliwości, jak udział tej firmy z zbrodniach wojennych, a także dopuszczenia się zbrodni przeciwko środowisku. Uff... Uzasadnienie każdej z konkluzji znajdziesz w orzeczeniu Trybunału - linki na końcu niniejszego artykułu.

Trybunał Sprawiedliwości w Hadze jest ciałem wydającym orzeczenia prawne, nie sądem, który może ferować wyroki. Niemniej zazwyczaj było tak, że państwa oraz organizacje międzynarodowe stosowały się do zaleceń Trybunału. Zalecenia są dwa:

  1. Wzmocnienie roli i znaczenia praw człowieka w ustawodawstwie międzynarodowym - także poprzez rozpoznanie i dopisanie do listy ściganych zbrodni ECOCIEDE - ale przede wszystkim poprzez dodefiniowanie zakresu każdego z przywołanych praw oraz ustalenie procedury ścigania i karania winnych ich złamania.
  2. Powołanie niezależnych od rządów i korporacji ciał monitorujących oskarżenia formułowane niekiedy latami (tak było w przypadku Monsanto) pod adresem korporacji i rządów o przestępstwa przeciwko ludziom i środowisku naturalnemu.

Ponadto orzeczenie Trybunału daje pewne legislacyjne podstawy do procesów cywilnych, które niektórzy rolnicy próbują przeciwko Monsanto przeprowadzić.
Jedno jest pewne: orzeczenie Trybunału to krok w dobrą stronę. Ciąg dalszy zależy od nas...

LINKI DO RAPORTU - ORZECZENIA TRYBUNAŁU:
SKRÓCONA WERSJA RAPORTU (pdf)
PEŁNA WERSJA RAPORTU (pdf)

Źródło: Monsanto-TribunalEfekt Setnej Małpy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 28 kwiecień 2017 11:54
alexjones.pl NWO GMO Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze o Monsanto: winne!