Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO GMO Pentagon chce wpuścić GMO do oceanów
Kategoria: GMO   Środa, 11 kwiecień 2018 08:40 Autor: Andreas

Pentagon chce wpuścić GMO do oceanów

Logo agencji DARPA Logo agencji DARPA Wikimedia Commmons Public Domaine

Amerykańska armia planuje stworzyć genetycznie modyfikowane organizmy morskie, które pełniłyby dla niej funkcje szpiegowskie. Brzmi jak fantazja, jednak działająca na rzecz Pentagonu DARPA (Agencja ds. Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) właśnie uruchomiła program, którego celem jest poznanie naturalnie występujących u organizmów morskich zdolności do detekcji, a następnie ich wykorzystanie do celów militarnych, np. namierzania wrogich statków.

Projekt ma realizować należące do DARPA Biuro ds. Technologii Biologicznych.  Obserwowane mają być wszelkie organizmy żywe, od bakterii do dużych ryb, głownie ich reakcja na sąsiedztwo statków podwodnych. Poza istotami naturalnie występującymi w naszych oceanach wojsko chce także sprawdzić, czy pochodzące od nich GMO nie sprawdzą się jeszcze lepiej w tych funkcjach wywiadowczych.

„Wybudowany pośród żyjących organizmów gęsty system czujników dostarczy nam wielu informacji”. – twierdzi wojsko i tłumaczy dalej: „Życie wodne przystosowuje się i reaguje na otaczające je środowisko. Ewolucja wyposażyła w tym celu organizmy morskie w niespotykane na lądzie zdolności do odczuwania najróżniejszych bodźców: dotykowych, elektrycznych, akustycznych, magnetycznych, chemicznych i optycznych. Nawet bardzo słabe światło nie jest dla nich przeszkodą przy polowaniu lub ucieczce w ciemnościach.”

Aktualnie DARPA szuka pomysłów, w jaki sposób wyłapywać reakcje organizmów morskich na obecność statków podwodnych, jak je interpretować i jak gromadzić w komputerowych bazach danych. Projekt jest w początkowej fazie, stąd jego szczegóły pozostają nieznane. DARPA jedynie zadeklarowała, że w badaniu nie będą uczestniczyć inteligentne ssaki i gatunki zagrożone, choć już samo wyrażenie: „inteligentne ssaki” nie jest jednoznaczne. Rzecz dotyczy przede wszystkim udziału delfinów, których 100 osobników amerykańska armia przetrzymuje w zamknięciu w okolicach San Diego, prowadząc na nich eksperymenty i wykorzystując do celów militarnych.

Największe jednak kontrowersje budzi kwestia GMO. Choć w projekcie zastrzeżono, że wykorzystanie w nim jakichkolwiek modyfikowanych organizmów będzie wymagać zachowania odpowiednich środków ostrożności, to istnieje duże ryzyko, że raz wpuszczone do oceanów będą się krzyżować z naturalnie występującymi gatunkami, a w kolejnych pokoleniach będzie coraz więcej osobników z cechą pochodzącą z GMO. Z czasem cały ocean zapełni się istotami transgenicznymi co zmieni morskie ekosystemy nie do poznania.

DARPA zapewnia, że gatunki GMO będą badane w ograniczonych i wydzielonych strefach. Jednak jak wskazuje portal Motherboard: „W celu przeprowadzenia rzetelnych i dokładnych badań nad organizmami transgenicznymi wojsko będzie musiało je wypuścić do dzikiej przyrody, gdzie będą mogły ekspansować, a z czasem i wyeliminować rodzime gatunki.” Inna obawa wiąże się z ryzykiem konsumpcji tych genetycznie modyfikowanych istot przez ludzi i wpływu na nasze zdrowie.

Jest jeszcze czynnik: moralny – czy wolno amerykańskiemu wojsku wykorzystywać należące do wszystkich nas oceany do doskonalenia swoich szpiegowskich metod? Poza tym zwierzęta to nie zabawki dla żołnierzy. Nie wolno ich traktować jak obiekty, które po rozpoznaniu ich naturalnych zdolności można dowolnie zmieniać i przekształcać. Bo to właśnie te, jeszcze nie zmienione, stanowią bezcenną cząstkę naszych oceanicznych ekosystemów.

DARPA powinna odstąpić od kontynuacji tego programu. Przecież może to zrobić, przenosząc przeznaczone na niego nakłady na doskonalenie innych technologii. Trzeba zrozumieć, że skutki tego projektu dotkną nie tylko armii tego świata, ale cały ocean, stworzenia w nim zamieszkujące oraz ludzie, którzy są od nich zależni.

 

Tekst źrodłowy: http://www.earthisland.org/
z dn. 23.03.2018Źródło: xebola


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 11 kwiecień 2018 10:05
alexjones.pl NWO GMO Pentagon chce wpuścić GMO do oceanów