Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO Informacje Przegraliśmy CETA
Kategoria: Informacje   Środa, 01 marzec 2017 14:29 Napisał

Przegraliśmy CETA

Parlament Europejski przegłosował przyjęcie umowy CETA z Kanadą większością 408 głosów przeciwko 254 (33 nieobecne). CETA to zaraza na podobieństwo TTIP. Kolejny przykład strategii realizowanej przez tych, którzy reprezentują wyłącznie samych siebie i swoje prywatne interesy. Nie da się z jednej strony (ACTA, może i TTIP), to da się z drugiej. CETA to Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa (Comprehensive Economic and Trade Agreement). Negocjowana była od 2009 roku i w zasadzie została podpisana w październiku 2016 przez Jeana-Claude Junckera i Donalda Tuska ze strony UE oraz premiera Kanady Justina Trudeau. Sprzeciw Walonii opóźnił nieco jej ostateczne przyjęcie, ale - jak widać - Parlament Europejski przegłosuje wszystko, co mu się opłaci.

 

CETA przede wszystkim zniesie cła pomiędzy EU i Kanadą - w 98%. Oznacza to tsunami dla towarów, które będą dla siebie konkurencyjne cenowo, bez żadnej konkurencyjności jakością. Stąd powszechne obawy wyrażane przez wiele organizacji pozarządowych oraz przez wielu demonstrujących, że CETA zmiecie tu i ówdzie ciężko wywalczone standardy żywności czy kosmetyków. Zagrożone też stają się prawa konsumenckie i budżety publiczne - jeżeli dojdzie do rozprawy arbitrażowej pomiędzy korporacją i rządem, która to rozprawa zostanie przez rząd przegrana, to albo my dostaniemy na stół to, co korporacja postanowi nam wmusić, albo z naszych pieniędzy zostaną zapłacone mega odszkodowania. W zasadzie nie ma innej opcji, albowiem dotychczasowe doświadczenia konfrontacji rządów z prywatnymi sądami arbitrażowymi w ramach funkcjonującego układu TTP wskazują wyraźnie, że korporacje zawsze będą w tym sporze beneficjentem. Aczkolwiek ten zapis CETA o prywatnych arbitrażowych sądach wymaga ratyfikacji przez parlamenty europejskich krajów, więc jeszcze mamy światełko nadziei. Jeżeli się obudzimy w tej kwestii, jak przy ACTA.

Czy mamy na to szanse? Skala protestów przeciw przyjęciu CETA w Strasburgu nie była wielka. Nie dajmy się wszelako zwieść optymistycznej wieści, że Donald Trump wycofuje USA z układu TTP. Jak widać nie przeszkodziło IM to we wprowadzeniu CETA. Teraz korporacje się zakotwiczą w Kanadzie, żeby mieć tytuł do wmuszania nam tego, co będą chciały i... jazda dalej - "głupi lud kupi wszystko", prawda? Jeżeli tego nie chcemy, to pamiętajmy proszę, by ruszyć tyłki, jak dojdzie do ratyfikacji CETA w polskim parlamencie. I pamiętajmy proszę, że parlamenty w obecnie realizowanej "demokracji" nie reprezentują nas. Tylko ich. I własne kieszenie posłów. Howgh!

Źródło: efektsetnejmalpy.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)