Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO Informacje Spoczywaj w pokoju, liberalny porządku świata
Kategoria: Informacje   Sobota, 26 maj 2018 08:15 Autor: Andreas

Spoczywaj w pokoju, liberalny porządku świata

Spoczywaj w pokoju, liberalny porządku świata Cristian Bortes www.eyeem.combortescristian/Flickr/CC BY 2.0

Co przygnębia zachodnich intelektualistów-globalistów?

Richard Haass opublikował niezwykły artykuł „Spoczywaj w pokoju, liberalny porządku świata”, w którym stwierdza parafrazując Woltera, że umierający liberalny porządek światowy nie jest już liberalnym, ani nawet porządkiem.

W ustach 66-letniego Richarda Haassa jest to poważne stwierdzenie. Od 15 lat jest przewodniczącym Rady Stosunków Zagranicznych. Wcześniej kierował służbą planowania polityki w Departamencie Stanu USA, pracował w Pentagonie, był specjalnym wysłannikiem w Irlandii Północnej, koordynatorem w Afganistanie, specjalnym asystentem Georgea Busha, dyrektorem do spraw Bliskiego Wschodu i Południowej Azji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, konsultantem politycznym w Iraku „Pustynna burza” i „Pustynna Tarcza”. Jest autorem wielu książek o polityce zagranicznej i zarządzaniu, profesor, starszy współpracownik w Carnegie Endowment i Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.

„Liberalizm jest w odwrocie. Demokracja odczuwa konsekwencje rosnącego populizmu. Partie politycznych skrajności zdobyły pozycje w Europie. Głosowanie w Wielkiej Brytanii na rzecz secesji z UE świadczy o utracie wpływów elit. Nawet Stany Zjednoczone doświadczają bezprecedensowych ataków ze strony własnego prezydenta na media, sądy i organy ścigania w kraju. Systemy autorytarne, w tym Chiny, Rosja i Turcja, stały się jeszcze potężniejsze. Kraje takie jak Węgry i Polska nie są zainteresowane losem młodych demokracji. Widzimy powstawanie porządku regionalnego … Próby ustanowienia globalnych ram nie powiodły się „- pisze Richard Haass. Wcześniej formułował alarmistyczne stwierdzenia, ale tym razem pomiędzy wierszami jednego z czołowych intelektualistów-globalistów można wyczytać przygnębienie.

Szef amerykańskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych jest zniechęcony tym, że Waszyngton jednostronnie zmienia zasady gry, nie jest wcale zainteresowany poglądami swoich sojuszników, partnerów i klientów. „Decyzja Ameryki o rezygnacji z roli rozgrywającego przez ponad siedem dekad była punktem zwrotnym. Liberalny porządek świata nie może przetrwać sam, gdy nie ma wystarczającego zainteresowania lub środków, by go wspierać. Rezultatem będzie mniej wolny, mniej zamożny i mniej bezpieczny świat zarówno dla Amerykanów, jak i dla innych. ”

W tym obrazie świata Richard Haass nie jest osamotniony. Jego kolega z CFR, Stuart Patrick, zgadza się ze stwierdzeniem, że USA same grzebią międzynarodowy liberalny porządek i robią to razem z Chinami. Jeśli wcześniej w USA miano nadzieję, że procesy globalizacji stopniowo przetransformują Chiny, to transformacja nie nastąpiła w sposób, jakiego oczekiwano w Ameryce. Chiny przeszły modernizację bez Westernizacji, i teraz rozszerzają swoje wpływy w Eurazji. Dla Stanów Zjednoczonych procesy te są bolesne.

„Długofalowym celem Chin jest demontaż systemu amerykańskich sojuszy w Azji, zastępując je miększym (z punktu widzenia Pekinu) regionalnym porządkiem bezpieczeństwa… Inicjatywa Chin „jeden pas – jedna droga” jest nieodłączną częścią tych wysiłków… Jeszcze bardziej agresywnie Chiny promują skandaliczne wymogi prawne niemal na całym Morzu Południowochińskim, gdzie kontynuują swoją działalność w zakresie tworzenia wysp, a także biorą udział w prowokacyjnych działaniach przeciwko Japonii na Morzu Wschodniochińskim „, pisze Stuart Patrick. Nazywa Stany Zjednoczone „zmęczonym tytanem, który nie chce już dłużej dźwigać ciężaru globalnego przywództwa”, co skutkuje „odrapanym liberalnym porządkiem międzynarodowym bez mistrza, który chciałby zainwestować w system”.

Winę za ten stan rzeczy na świecie Richarda Haass i Stuart Patrick obwiniają Donalda Trumpa, ale tu trzeba spojrzeć głębiej.

Norweski mąż stanu z doświadczeniem w organizacjach międzynarodowych Stein Ringer w książce „Ludzie diabłów. Demokratyczni przywódcy i problem posłuszeństwa” zauważył, że dzisiaj wyłączność amerykańskiej demokracji jest zdefiniowana przez system, który jest dysfunkcyjny we wszystkim, co jest niezbędne do zapewnienia społecznego porozumienia i lojalności… Orgia braku kontroli doprowadziła do tego, że kapitalizm pogrążył się w kryzysie. Pieniądze przeszkadzają w polityce i podkopują same podstawy demokracji … Polityka amerykańska nie zależy już od siły przeciętnego wyborcy, jeśli kiedykolwiek od niego zależała … Amerykańscy politycy zdają sobie sprawę, że ugrzęźli w bagnie moralnego rozpadu, ale nie mogą nic zrobić „.

Trump jest odbiciem dysfunkcjonalności amerykańskiego systemu. To jest amerykański Gorbaczow, który rozpoczął nieoczekiwaną pierestrojkę w nieodpowiednim momencie. Próbuje paliatywnymi środkami utrzymać ciało państwowe, ale choroba jest tak poważna, że nie można nic zrobić bez radykalnych środków.

Sytuacja rozciąga się na Europę. Steyn Ringer kontynuuje: „Te ponadnarodowe instytucje finansowe zmonopolizowały agendy polityczne poszczególnych krajów w przypadku braku globalnej siły politycznej zdolnej do ich kontrolowania. Unia Europejska, największy eksperyment w celu zbudowania demokratycznej ponadnarodowości, poniosła krach … ”

Jest rzeczą charakterystyczną, że w systemach nie-zachodnich, które używały receptur liberalizmu, na przykład w Ameryce Łacińskiej lub w Azji Południowo-Wschodniej, nie ma nastawienia. Prawdopodobnie przyczyną jest zasadnicza różnica cywilizacji. Francuski filozof Lucien Goldman napisał w 1955 roku o tym w swojej pracy „Ukryty Bóg”: w zachodniej kulturze napisał: „ani w kosmosie, ani w społeczności nie znajduje się żadna norma, żaden kierunek, który mógłby kierować jego działaniami”. A ponieważ liberalizm ze swojej natury nadal mechanicznie „wyzwala” jednostkę ze wszystkich ograniczeń (klasowych, religijnych, rodzinnych itp.), Kryzys Zachodu na tej drodze jest nieunikniony. Silny wzrost ruchów populistycznych, protekcjonizm, konserwatyzm jest naturalnym instynktem samozachowawczym dla narodów. Wstrząsy doświadczane przez Zachód są immanentne dla projektu zachodniego. I ideologiczna pustka, której doświadcza Zachód, nieuchronnie wypełni inne projekty społeczno-polityczne.

Prawdopodobieństwo, że upadek liberalnego porządku światowego oznacza koniec globalistycznego mirażu, jest rzeczywiście wysokie.

Źródło: https://www.kramola.info/

Źródło polskie: treborok


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 26 maj 2018 12:17
alexjones.pl NWO Informacje Spoczywaj w pokoju, liberalny porządku świata