Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje   Środa, 29 czerwiec 2016 19:49 Autor: admin

Super państwo czy Unia? Jakie zmiany czekają państwa członkowskie?

Czy powstanie Europejskie super państwo? Po referendum Brexit, do mediów dotarła informacja, że w najbliższych dniach będzie omawiana w Brukseli zmiana dotychczasowego kształtu Unii Europejskiej.

Przepisy przygotowane przez przedstawicieli Francji i Niemiec mogą zmienić całkowicie kształt Unii Europejskiej. Zamiast wspólnoty krajów, powstałoby jedno duże państwo. Według doniesień ten plan jest odpowiedzią na Brexit. Niektóre media podają, że jednym z powodów, dla którego Brexit był tak mocno nagłaśniany był właśnie ten pomysł.

Dokumenty sugerują, że państwa członkowskie zostałyby pozbawione praw do posiadania armii, własnych służb specjalnych, odrębnego kodeksu prawnego i systemu podatkowemu. Wszystko byłoby sterowane z poziomu Brukseli. Ponadto obecne kraje członkowskie straciłyby kontrolę nad własnymi granicami procedurami wpuszczania  uchodźców na ich terenie.

Projekt zakłada także jednolitego systemu wizowego, prowadzenie jednolitej polityki zagranicznej wobec innych państw. Ponadto ograniczona zostałaby rola NATO.

„Zagrożenie bezpieczeństwa jednego państwa równa się zagrożeniu innych, uważamy więc, że nasze bezpieczeństwo jest jedno i jest niepodzielne. Uważamy, że Unia Europejska i europejski porządek bezpieczeństwa to część naszych fundamentalnych interesów i będziemy ich bronić w każdych okolicznościach. Francja i Niemcy dzielą wspólną wizję Europy jako unii bezpieczeństwa, bazującej na solidarności i wzajemnej pomocy pomiędzy państwami członkowskimi, wspierającymi wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony. Zapewnienie Europie bezpieczeństwa, jak również udział w budowaniu pokoju i stabilizacji globalnej, leżą w samym sercu projektu europejskiego”.

Francja i Niemcy proponują powołani „European Security Compact”, zajmującego się „wszelkimi aspektami bezpieczeństwa i obrony na poziomie europejskim”, a przez to „zapewnieniem obywatelom UE bezpieczeństwa na wszystkich poziomach”.

Dokument zakłada również usankcjonowanie przymusowych kwot migracyjnych dla państw członkowskich:

„Sytuacja, w której ciężar migracji jest nierównomiernie ponoszony przez ograniczoną liczbę państw jest nie do utrzymania. W pierwszej kolejności system dubliński musi zostać ulepszony za pomocą stałych mechanizmów przewidujących powiązanie i podział ciężaru migrantów pomiędzy państwami członkowskimi”.

Informacje te wywołały burzę w krajach członkowskich. Zwłaszcza w Grupie Wyszehradzkiej. która bardzo stanowczo opiera się tego typu działaniom. Zwłaszcza w kwestii wspólnej polityki zagranicznej.

 

Źródło: Kod Władzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 29 czerwiec 2016 21:09