Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO Informacje Ujemne odsetki i wojna z gotówką
Kategoria: Informacje   Środa, 07 wrzesień 2016 19:51 Autor: admin

Ujemne odsetki i wojna z gotówką

Ujemne odsetki i wojna z gotówką foto: Wikimedia Commons/CC

Jeśli jesteś zwykłym ciułaczem z pieniędzmi ulokowanymi w banku, wkrótce może się okazać, że to ty masz płacić bankowi za trzymanie twoich pieniędzy, a nie odwrotnie.

Cztery europejskie banki centralne – Centralny Bank Europejski, Narodowy Bank Szwajcarii, szwedzki Riksbank i duński Nationalbank – nałożyły ujemne oprocentowanie na rezerwy banków komercyjnych depotyzowane w wyżej wymienionych bankach centralnych. To zapoczątkowało dyskusję, czy nie nadszedł już czas, aby przerzucić te koszta na konsumentów. Bank Japonii i Rezerwa Federalna USA (FED) nadal realizują ZIRP (zero interest-rate policy – polityka zerowych stóp procentowych), ale kilku przedstawicieli FED-u również zaczęło domagać się wprowadzenia NIRP (negative interest-rate policy – polityka ujemnych stóp procentowych).

Uzasadnieniem tego posunięcia jest stymulowanie „popytu” poprzez zmuszenie konsumentów do wycofania swoich pieniędzy z banku i wydania ich. Jeśli gospodarka ma problemy, standardową praktyką banku centralnego jest obniżenie stóp procentowych, co czyni oszczędzanie mniej atrakcyjnym. Rzekomo ma to na celu zwiększanie wydatków i pobudzanie gospodarki.

Taka jest teoria, ale mimo iż banki centralne już obniżyły główną stopę procentową do zera, gospodarki nadal się kurczą. Dla niewtajemniczonego obserwatora, oznacza to, że teoria jest zła i powinna być zmieniona. Innego zdania są natomiast nasi centralni bankierzy, którzy eksperymentują obecnie z ujemnymi odsetkami.

Problem z wprowadzeniem ujemnych odsetek od rachunków oszczędnościowych, jak wyjaśnia brytyjski dziennik Telegraph, to: „Granica, którą ekonomiści nazywają «dolną granicą zera». Zbyt głębokie obniżanie odsetek doprowadzi do ujemnych odsetek, co może zachęcić ludzi do wycofywania swoich oszczędności z banku i gromadzenia ich w gotówce, co, z kolei, zamiast pobudzić gospodarkę może ją spowolnić”.

Dla zwykłego obserwatora może to oznaczać, że ujemne stopy procentowe nie zadziałają i że należy zrezygnować z tej opcji. Innego zdania są jednak centralni bankierzy, którzy zdecydowali się zatkać tę dziurę w swojej nieszczelnej teorii, kolejnym posunięciem, którym ma być wyeliminowanie gotówki.

Jeśli jedynym wyborem jest trzymanie pieniędzy na koncie cyfrowym w banku i wydawanie ich za pomocą karty bankowej, karty kredytowej lub czeków, ujemne odsetki mogą zostać nałożone bezkarnie. To się już dzieje w Szwecji i inne kraje szykują się do wprowadzenia podobnego rozwiązania.

Jak donosi Wolfstreet.com:

„Wojna z gotówką postępuje na wszystkich frontach. Regionem, który został zdominowany nagłówkami mówiącymi o wojnie z fizycznym pieniądzem, jest Skandynawia. Szwecja stała się pierwszym krajem, który włączył własnych obywateli będących w większości uległymi świnkami morskimi w dystopijny eksperyment gospodarczy, któremu na imię ujemne odsetki w bezgotówkowym społeczeństwie. Jak donosi Credit Suisse, bez względu na to, gdzie jesteś i co chcesz kupić, znajdziesz mały wszechobecny napis Vi hanterar ej kontanter (Nie przyjmujemy gotówki)”.

To, czy ujemne odsetki rzeczywiście stymulują ożywienie gospodarcze, jest wątpliwe. Zwolennicy tej teorii powołują się na eksperyment Silvio Gesella i miasta Worgl z lat 1930. Charles Eisenstein wyjaśnił to w Sacred Economics (Święta ekonomia):

„Pionierskim teoretykiem ujemnego oprocentowania pieniędzy był niemiecko-argentyński biznesmen Silvio Gesell, który nazwał to darmowym pieniądzem (Freigeld)… System, który zaproponował w swoim arcydziele z roku 1916 zatytułowanym The Natural Economic Order [Naturalny porządek gospodarczy], polegał na użyciu papierowej waluty, której druk kosztuje niewielki ułamek wartości banknotu i która miała być okresowo aktualizowana… [W roku 1932] dotknięte recesją austriackie miasto Worgl zainspirowane przez Gesella wydało swoją własną walutę… Waluta Worgla odniosła ogromny sukces. Utwardzono drogi, zbudowano mosty i zapłacono zaległe podatki. Stopa bezrobocia spadła, gospodarka kwitła, co przyciągało uwagę pobliskich miast. Burmistrzowie i urzędnicy z całego świata odwiedzali Worgl aż do momentu, w którym rząd centralny Niemiec zniósł walutę Worgla, co ponownie wpędziło to miasto w recesję”.

Ellen Brown, tłum. Nexus

 

 

Źródło: ellenbrown.com, Wolna Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 07 wrzesień 2016 20:40
alexjones.pl NWO Informacje Ujemne odsetki i wojna z gotówką