Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO Inwigilacja Totalna inwigilacja faktem - Polska krajem pilotażowym: Czym jest INDECT?
Kategoria: Inwigilacja   Środa, 02 październik 2013 17:18 Autor: admin

Totalna inwigilacja faktem - Polska krajem pilotażowym: Czym jest INDECT?

Totalna inwigilacja faktem - Polska krajem pilotażowym: Czym jest INDECT? foto: KRoock74/Wikimedia Commons

Pod nazwą INDECT kryje się “INtelligent information system supporting observation, searching and DEteCTion for security of citizens in urban environment” (czyli: Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim). Jest to projekt badawczy Unii Europejskiej, który się rozpoczął w roku 2009, a powinien zostać zakończony w 2013.

INDECT- to jeden z największych programów obserwacyjnych, które dotychczas powinny zostać wdrożone. Obejmuje on nie tylko internet. Także ludzie spacerujący na ulicy nie ukryją się przed INDECT-em. Co nam się wydaje jako abstrakcyjny Science Fiction, moze stać się brutalną rzeczywistością juz w 2013. Science Fiction było wczoraj. INDECT łączy wszelkie dane z for, portali społecznością (np. Facebook, nasza-klasa), przeglądarek z bazami danych, danymi komunikacyjnymi oraz obserwacją kamer na ulicach. INDECT będzie wiedział, gdzie jesteśmy, co robimy, dlaczego coś robimy i jakie będą nasze następne kroki. INDECT będzie miał informacje o naszych znajomych i gdzie pracujemy. INDECT będzie oceniał, czy sie zachowujemy normalnie czy nienormalnie.

Co obejmuje INDECT?

Internet

 • Inwigilacja internetu przy pomocy wyszukiwarek www, UseNet, portali społecznościowych (facebook, nasza-klasa, etc.), for , blogów, sieci P2P, jak również indywidualnych systemów komputerowych.
 • Wyszukiwanie zdjęć i filmów przy pomocy znaków wodnych, tak jak zautomatyzowane rutyny wyszukiwania, np. przemocy lub “nietypowego” zachowania
 • Rozwinięta lingwistyka komputerowa, której celem ma być rozpoznawanie relacji między osobami, jak również kontekst treści w rozmowach, np. w czatach (interpretacja wypowiedzi).

Ulice

 • Mobilny system obserwacji w mieście (“Mobile Urban Observation System”)
 • Drony = latające kamery (tak zwane “Unmanned Aerial Vehicles” (UAV), (podobne do kwadrokopterów)
  UAV powinien być połączony “inteligentnie i autonomicznie” , jego element powinny kooperować między sobą, by zidentyfikować podejrzane i ruszające się obiekty w sposób zautomatyzowany I samodzielny oraz by móc je śledzić w przestrzeni miejskiej.
 • Kamery obserwacyjne wykorzystują prewencyjnie dane biometryczne z paszportów i dowodów osobistych, by zidentyfikować osoby oraz by stworzyć wzór przemieszczania się.

Otrzymane dane mają być zapisane oraz uzupełnione w bazie danych. Do tego należą między innymi:

 • Kamery obserwacyjne
 • Lokalizacja komórki (np.: przez GSM/GPS)
 • Rozpoznawanie twarzy (np. przez biometryczne dane w elektronicznych dowodach)
 • Inwigilacja telekomunikacyjna (przechowywanie danych)

Poniżej opisane są kryteria „nienormalnego“ zachowania wg polskich policjantów na podstawie przeprowadzonej ankiety. Za osobę potencjalnie niebezpieczną uchodzi ten, kto:

Na ulicy biegnie, bije się, jedzie zbyt szybko, w komunikacji publicznej siedzi na podłodze, siedzi zbyt długo, zapomniał bagażu, na stadionie rzuca butelkami, wchodzi na murawę, na lotnisku zapomina bagażu, siedzi zbyt długo...

Z wyników ankiety wynika, jakie zachowanie powinno zostać rozpoznane w sposób zautomatyzowany:
Przemieszczanie się w „nieodpowiednią” stronę, „włóczenie się po ulicy“, spotykanie sie w grupie większej niż niż X osób, kradzież samochodów, bieganie, upadające osoby, zapomnienie bagażu, siedzenie dłużej niż x czasu, krzyki, strzały, eksplozje, przeklinanie...

Czyli prawie w każdej sytuacji człowiek jest podejrzany. Kto siedzi w komunikacji miejskiej na podłodze, jedzie zbyt długo albo zapomni bagażu, musi sie liczyć z tym, że będzie miał do czynienia ze służbą bezpieczeństwa. Tak samo podejrzany jest ten, kto „włóczy się“ bezcelowo, kto spotyka się w zbyt licznej grupie lub przeklina.

Według uzyskanych danych o każdej osobie, programy mają uczyć się w sposób zautomatyzowany oraz samodzielnie rozpoznawać tzw. „osoby niebezpieczne. Jeśli „osoba niebezpieczna” zostanie rozpoznana, to jej dane mogą być zbierane samodzielnie przez system. Po krótkim przetworzeniu informacji osoba zostanie przypisana do pewnej kategorii zagrożenia, w pewnych przypadkach zostanie poinformowana policja („wysokie zagrożenie“).

Konsekwencje

INDECT ma zostać przetestowany na mistrzostwach Europy w Polsce i Ukrainie w 2012 roku. Celem tego eksperymentu ma być rejestracja „nienormalnego“ zachowania oraz filtrowanie głosów.
Ten europejski eksperyment badawczy ma zostać zakończony w 2013 r.. INDECT przyniesie wyniki. Dane każdego obywatela będą połączone i przetworzone ze wszystkich źródeł komunikacyjnych. Podejrzane zachowanie na ulicy będzie zarejestrowane i zgłoszone. Poprzez INDECT zostanie podjęta próba przewidzenia, gdzie by mogą powstawać protesty: w idealnej sytuacji - zanim protestujący sam będzie o tym wiedział. INDECT jest instrumentem, poprzez który państwa obiecują sobie zastraszenie obywateli, ale przede wszystkim kontrolę oraz możliwość kontroli obywateli, nie patrząc na prawa człowieka.

 • INDECT chce wiedzieć, co zrobimy, zanim sami będziemy o tym wiedzieć
 • INDECT zmieni nasze zachowanie w społeczeństwie bardziej niż wszelkie inne systemy inwigilacji
 • INDECT będzie decydował, co to jest normalność
 • INDECT jest koszmarem Georga Orwella

Kto nadzoruje kontrolerów?

Z powodu krytyki osoby odpowiedzialne za ten projekt zdecydowały się na kolejny etap zatajenia. Komisja etyczna będzie decydować, jakie dane projektu INDECT maja zostać opublikowane. Oficjalna Komisja składa się z: 4 policjantów, 2 naukowców z zakresu technologii bezpieczeństwa, 1 profesor z zakresu „interakcji między człowiekiem a komputerem“, 1 przedstawiciela koncernu multimedialnego, 1 profesora z zakresu prawa, 1 adwokata, zajmującego się prawami człowieka i 1 profesor etyki (http://www.indect-project.eu/ethics-board-members). Komisji etycznej, która jest złożona z większości z policjantów i proficiarzy, nie można raczej brać na serio/traktować poważnie.

Więcej informacji:

Oficjalna strona INDECT: http://www.indect-project.eu
INDECT na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/INDECT
Ogólny zbiór źródeł: http://www.stopp-indect.info/?page_id=46

 

Za: stopp-indect.info, padre.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 03 październik 2013 20:41
alexjones.pl NWO Inwigilacja Totalna inwigilacja faktem - Polska krajem pilotażowym: Czym jest INDECT?