Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO Inwigilacja System Pomocy 112, czyli monitoring totalny w Krakowie
Kategoria: Inwigilacja   Środa, 13 luty 2019 09:02 Autor: Andreas

System Pomocy 112, czyli monitoring totalny w Krakowie

System Pomocy 112, czyli monitoring totalny w Krakowie Ludovic Bertron/Flickr/CC BY 2.0

Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że na każdej latarni na Prądniku Czerwonym zawiśnie kamera monitoringu. Na instalację 3,5 tys. urządzeń przeznaczono 3 mln zł. Radny i pomysłodawca tego przedsięwzięcia chce, by docelowo 100 tys. kamer monitorowało „każdy centymetr kwadratowy przestrzeni publicznej” w Krakowie! Uważamy, że taki system uderzy w prawa i wolności mieszkańców Krakowa. Dlatego apelujemy do prezydenta miasta i radnych o cofnięcie przyznanego finansowania. I zachęcamy do przyłączenia się do naszego sprzeciwu.

System pomocy 112 – nazwa projektu brzmi niegroźnie, ale opis nie pozostawia złudzeń. Kamery mają być instalowane na każdej latarni, większość na wysokości twarzy, część również na szczycie. Do tego na słupach mają być umieszczone przyciski umożliwiające wezwanie pomocy, a także mikrofon i głośnik. Mają one pozwalać na prowadzenie dwustronnej komunikacji – a to oznacza nie tylko możliwość ostrzeżenia niewłaściwie zachowujących się osób, ale też podsłuchiwania rozmów.

Po co to wszystko? Oficjalnie dla bezpieczeństwa. System ma zredukować przestępczość do zera, wyeliminować nie tylko włamania czy kradzieże samochodów, lecz również pobicia i agresję na ulicach. To kusząca wizja, ale zupełnie nierealistyczna.

Taki system nie wyeliminuje przestępczości. Nie ma żadnych badań ani danych, które pozwalały w to wierzyć. Nie każdy przestępca jest racjonalny. Monitoring nie powstrzyma osoby działającej np. pod wpływem alkoholu czy wzburzenia.

To poważna ingerencja w prywatność. Nikt nie zagwarantuje, że ogrom gromadzonych danych nie zostanie wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem. Co więcej, taki system nie spełnia wymogów RODO, a to oznacza, że może zostać uznany za nielegalny i grube miliony zostaną wyrzucone w błoto.

To marnotrawstwo pieniędzy. Wdrożenie systemu w całym Krakowie ma kosztować 100 mln zł. To zawrotna kwota, a i tak poważnie niedoszacowana. Nie uwzględnia też kosztów obsługi i utrzymania. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Ciąć wydatki na oświatę, bezpieczeństwo na drogach czy walkę ze smogiem?

Zebraliśmy argumenty prawne przeciwko systemowi i przedstawiliśmy je prezydentowi miasta oraz radnym. Apelujemy do nich, by cofnęli przyznane finansowanie na instalację kamer na Prądniku Czerwonym.

Nie tylko my skrytykowaliśmy projekt systemu. W opinii przedstawionej przez Akademię Monitoringu Wizyjnego (wersja z komentarzami pomysłodawcy projektu) czytamy m.in., że koncepcja ta „jest sporządzona w oderwaniu od warunków technicznych i wymogów, które pojawiają się za pomysłem instalacji kamer w przestrzeni miejskiej. Nie uwzględnia realnie występujących w miastach uwarunkowań dla instalacji i pracy kamer. Nie uwzględnia wymagań sprzętowych dot. zasilania i transmisji obrazu”.

Pomóż zatrzymać ten projekt – każdy głos sprzeciwu ma znaczenie!

  • Napisz do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. i radnych, że nie podoba Ci się pomysł instalowania kamer na każdej latarni. Możesz też publicznie wyrazić swój głos sprzeciw, np. na profilu Rady Miasta i Prezydenta na Facebooku.
  • Ściągnij przygotowaną przez nas ulotkę, wydrukuj, pokaż ulotkę rodzinie i znajomym. Jeśli potrzebujesz dodatkowych argumentów, posłuchaj rozmowy z Pawłem Waszkiewiczem – badaczem i wykładowcą z UW, który od lat zajmuje się problematyką prewencji kryminalnej i monitoringu.
  • Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o dalszych losach projektu, zapisz się na naszą listę mailingową.

 

Więcej informacji

Opis systemu: wersja początkowa | wersja rozwinięta

Opinia Fundacji Panoptykon

Przeczytaj również

Przewodnik Życie wśród kamer

Wspieraj działania Fundacji Panoptykon. Przekaż 1% swojego podatku (KRS: 0000327613).Źródło: Fundacja Panoptykon


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 13 luty 2019 09:53
alexjones.pl NWO Inwigilacja System Pomocy 112, czyli monitoring totalny w Krakowie