Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO Kartel farmaceutyczny Szczepionka na cukrzycę – zyski będą bilionowe
Kategoria: Kartel farmaceutyczny   Sobota, 13 styczeń 2018 09:44 Autor: Andreas

Szczepionka na cukrzycę – zyski będą bilionowe

Szczepionka na cukrzycę – zyski będą bilionowe Andres Rueda/Flickr/Public Domaine

Szczepionka przeciwko cukrzycy to fenomenalna sprawa dla koncernów farmaceutycznych. W Polsce około 3,5 miliona osób choruje na cukrzycę, w Stanach Zjednoczonych dziesiątki milionów, a na całym świecie setki milionów. Rynek jest przeogromny.

Nie wiadomo tylko, jakie kryteria będą decydowały o zaszczepieniu. Czy będzie tak jak z grypą, gdzie całe zakłady pracy szczepią się bezpłatnie? Prawdopodobnie akcja będzie szeroka, na skalę światową. Nikt nie przejmuje się faktem, że szczepionki wywołują cukrzycę u dzieci…

Grupa badawcza z Uniwersytetu w Tampere pod kierownictwem Heikki Hyöty, profesora wirusologii, była pionierem w opracowywaniu szczepionki, która może zapobiegać cukrzycy typu 1. Grupa badawcza zidentyfikowała enterowirusy należące do wirusów Coxsackie grupy B, które są związane z cukrzycą. Opracowano prototypową szczepionkę, aby zapobiec tym wirusom. „Już teraz wiadomo, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna dla myszy. Kolejnym etapem jest badanie szczepionki u ludzi”– mówi profesor Hyöty.

W pierwszej fazie klinicznej szczepionka będzie badana na grupie dorosłych. W drugim etapie szczepionka będzie badana u… dzieci, a jej celem jest zbadanie zarówno bezpieczeństwa szczepionki, jak i jej skuteczności przeciw enterowirusom. W trzeciej fazie będą badać czy szczepionka zapobiega wystąpieniu cukrzycy typu 1. Trzeci etap oficjalnie ma zająć około siedmiu lat. Ciekawy czy nie przyspieszą tego okresu…

„Celem jest opracowanie szczepionki, która mogłaby zapobiec znacznej liczbie przypadków cukrzycy typu 1. Ponadto szczepionka chroni przed infekcjami powodowanymi przez enterowirusy, takie jak przeziębienie, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych i infekcje ucha. Jednak w świetle obecnych badań szczepionka nie może być stosowana do leczenia istniejącej cukrzycy” – wyjaśnia Hyöty. Trzeba przyznać duży rozmach… jedna szczepionka a leczy wiele chorób.

Badacze przyznają, że jest zagrożenie. Związek pomiędzy infekcjami wirusowymi a cukrzycą typu 1 był badany przez ponad 25 lat na Wydziale Medycyny i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Tampere. Wyniki wskazują, że jedna grupa wirusów, enterowirusy, odgrywa rolę w rozwoju cukrzycy typu 1. Mogą zainfekować komórki produkujące insulinę w trzustce i uszkodzić je trwale.

Projekt badawczy finansowany jest przez amerykańską firmę Provention Bio. Innymi partnerami są Fundacja Juvenile Diabetes Research Foundation, będąca największym funduszem finansującym badania nad cukrzycą typu 1 na świecie, oraz fińska firma Vactech Oy, która opracowała wymaganą technologię szczepionek.

Profesor Heikki Hyöty (University of Tampere) i profesor Mikael Knip (University of Helsinki) byli współzałożycielami w Vactech Oy i tym samym kierowali akademickimi badaniami nad opracowaniem szczepionki zapobiegawczej. W procesie opracowywania szczepionki na cukrzycę wzięło udział kilka innych firm. Karolinska Institutet w Sztokholmie, kilka uniwersytetów i instytutów badawczych w Finlandii i za granicą, a także Vactech Oy. Badania zostały również sfinansowane przez kilka różnych grup, takich jak: Akademia Fińska, TEKES, Fundacja Sigrid Juselius, Reino Lahtikari Foundation, Diabetes Research Foundation.

Proszę zwrócić uwagę na konflikt interesów. Profesor Heikki Hyöty jest kierownikiem tych badań i zarówno współwłaścicielem firmy Vactech Oy, która sponsoruje badania. Nikt nie inwestuje w coś, co okaże się porażką. Dlatego badania nad szczepionką mogą mieć z góry założony cel.

Opracowanie: Marta Brzoza
Na podstawie: UTA.fi


Źródło: MartaBrzoza.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 13 styczeń 2018 11:03
alexjones.pl NWO Kartel farmaceutyczny Szczepionka na cukrzycę – zyski będą bilionowe
Unable to open file!