Font Size

Czcionka
alexjones.pl NWO Zabawa w chowanego. Pegasus, szpiegujący i szpiegowani
Kategoria: NWO   Sobota, 07 wrzesień 2019 10:03 Autor: Andreas

Zabawa w chowanego. Pegasus, szpiegujący i szpiegowani

 Dwa dni temu Paweł Łęski, na salonie24

„WARSZAWA, Polska (AP) – polski rząd znalazł się pod presją w środę, aby wyjaśnić, czy kupił wyrafinowaną i potencjalnie nielegalną technologię nadzoru telefonu, która bywała użyta do tłumienia sprzeciwu w innych krajach. Posłowie opozycji pytali premiera Mateusza Morawieckiego, czy służby specjalne kupiły Pegasusa, oprogramowanie szpiegowskie produkowane przez izraelską firmę NSO Group. … Wicepremier Jacek Sasin powiedział w wywiadzie dla prywatnego nadawcy TVN we wtorek wieczorem, że nie wie, czy Polska kupiła system… „Jeśli ktoś nie ma nic do ukrycia, nie ma się czego bać”, powiedział Sasin. …  Posłowie wyrazili obawy, że technologia ta może zostać wykorzystana przeciwko niezależnym dziennikarzom lub politykom opozycyjnym.”

W raporcie z września 2018 roku HIDE AND SEEK Tracking NSO Group’s Pegasus Spyware to Operations in 45 Countries Citizen Lab podał listę 45 krajów w których zdołał wykryć “odciski palców” aktywnie działającego Pegasusa. Są to:

Algieria, Bahrajn, Bangladesz, Brazylia, Kanada, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Francja, Grecja, Indie, Irak, Izrael, Jordania, Kazachstan, Kenia, Kuwejt, Kirgistan, Łotwa, Liban, Libia, Meksyk, Maroko, Holandia, Oman, Pakistan, Palestyna, Polska, Katar, Rwanda, Arabia Saudyjska, Singapur, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Tadżykistan, Tajlandia, Togo, Tunezja, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uganda, Zjednoczone Królestwo, Stany Zjednoczone, Uzbekistan, Jemen i Zambia.

 

© Citizen Lab 2018

 

No ślicznie. Założona w 2010 roku NSO Group zatrudnia weteranów z Jednostki 8200. Jeszcze coś nie jest jasne? Ale szpiegowanie wybranej grupki obywateli to jedna sprawa. O tym się pisze i może ktoś będzie się musiał z tego wytłumaczyć.

Na tym jednak nie koniec.

We wrześniu 2016 roku MintPress pisał o NSO i Pegasusie (warto przeczytać cały raport) :

Internet Watchdog Exposes Israeli Tech Company’s ‘Government-Exclusive’ Spyware

Po zbadaniu niektórych podejrzanych wiadomości tekstowych wysłanych na początku sierpnia do działacza na rzecz praw człowieka w Emiratach, badacze z internetowej organizacji monitorującej na University of Toronto, Citizen Lab and Lookout Security, 24 sierpnia oznajmili, że wykryli najbardziej zaawansowane narzędzie do hakowania telefonów komórkowych, jakie kiedykolwiek opracowano. Pegasus to pierwsze znane oprogramowanie zdolne do zdalnego „jailbreakowania” iPhone’a 6.

„Piękno” produktu polega na tym, że omija on operatora sieci komórkowej i dostawcę usług internetowych, który tradycyjnie musi dawać zgodę służbom bezpieczeństwa na szpiegowanie swoich klientów.

NSO zajmuje rzadką, ale rosnącą niszę rynkową, w której rządy na całym świecie nabywają oprogramowanie szpiegujące i exploity za miliony dolarów. Chociaż jest to jedna z największych firm w tej dziedzinie, działa również podobnie do programu szpiegującego Pegasus – nikt jej tak naprawdę nie zauważa.

Kolejnym ważnym produktem, który opracowują właściciele NSO, jest Kaymera [tak wyglądała strona w 2016r.] – bezpieczny smartfon, który według firmy nie może zostać zhakowany. Z materiałów marketingowych na ich stronie internetowej wydaje się wynikać, że rynkiem docelowym tego produktu są rządy, w tym agencje bezpieczeństwa, poszukujące bezpiecznych systemów komunikacji. Jak na ironię, to ta sama klientela, która korzysta z Pegasusa. Startup otrzymał pierwszą pulę finansowania – 3 miliony USD – w 2013 roku.”

Jeśli to wygląda, jakby Omri Lavie i Shalev Hulio grali w dwa ognie, to dlatego, że tak jest. Sami to przyznali.

„Każdy, kto dostrzega możliwości systemów NSO, natychmiast zastanawia się, jak się zabezpieczyć przed podobnymi możliwościami” – powiedział Bloombergowi w 2014 r Avi Rosen, który współpracował z Lavie i Hulio przy uruchomieniu Kaymery. „Kiedy zobaczyliśmy potencjał, postanowiliśmy zrobić z niego firmę”.

A ponieważ Lavie i Hulio oferują obecnie produkty obu stronom rynku – rządom i służbom bezpieczeństwa próbującym włamać się do zaszyfrowanych urządzeń, oraz tym, którzy chcą uniknąć włamania dzięki używaniu szyfrowanych urządzeń – czy nierozsądnym byłoby uważać, że ktoś, kto jest skłonny wyłożyć kasę na Pegasusa, chętnie też zapłaciłby za narzędzie pozwalające się włamać do telefonu Kaymera?

Tak jak nierozsądnym byłoby uważać, że jedna z kilkudziesięciu (kilkuset?) nitek pajęczyny, utkanej z izraelskiego rządu, wywiadu, sił obronnych i firm produkujących na skalę przemysłową szpiegowskie oprogramowania, które rozprowadzają po całym świecie i które same szpiegują, nie zainstaluje w swoim „odpornym na włamanie” telefonie dostępnej dla niej furtki. Takie niedopatrzenie mogłoby nawet stanowić karygodne zaniedbanie obowiązków wobec kraju*.

Trzeba by więc zapytać polski rząd, czy zakupił te, lub analogiczne smartfony, bądź inne narzędzia komunikacji, od obcych państw i czy uważa, że (wraz ze swoim wywiadem i służbami bezpieczeństwa) „nie ma nic do ukrycia” (w tym przed obcymi państwami). Bo jeśli tak uważa, to nie powinien mieć problemu ze szczerą odpowiedzią na pytania obywateli. Odpowiedź „nie wiemy” bądź „mógł to zrobić poprzedni rząd” nie jest odpowiedzią – rząd i podległe mu służby miały dość czasu, żeby dobrze rozeznać się w tym, co się dzieje w państwie – i bez dwóch zdań powinna odstraszyć wyborców.

W przytoczonym artykule MintPress jest też dokument dostarczony Guardianowi przez Edwarda Snowdena, ujawniający, jak Jednostka 8200 (nazywana w nim ISNU i ściśle powiązana z zagłębiem cybierszpiegostwa) w ramach tajnego porozumienia z amerykańską agencją NSA otrzymuje surowe, nieprzefiltrowane dane dotyczące amerykańskich obywateli.

Temat Polski i Pegasusa jest dość szczegółowo opisany np. tu:
Zaufana Trzecia Strona
Zaawansowany system podsłuchowy wykryty na telefonach w polskich sieciach, 18.09.2018
To prawdopodobnie CBA kupiło platformę podsłuchową Pegasus, 21.09.2018

Niebezpiecznik
Jak wykryto ślady rządowego trojana na smartfonach w Polsce? 
,19.09.2018

Legalniewcieci
CBA kupiło oprogramowanie za 33 mln zł – czy to Pegasus?, 25.09.2018

„Jak informuje TVN24 podczas kontroli przeprowadzanej przez NIK w siedzibie CBA kontrolerzy natrafili na fakturę opiewającą na 33 mln zł. Wiele wskazuje na to, że dotyczy ona zakupu i wdrożenia oprogramowania szpiegowskiego Pegasus”.

Jeśli to Pegasus, kwota 33 mln zł sugerowałaby około 300 ofiar inwigilacji. W 2012 roku rząd Martinelliego w Panamie zapłacił 8 mln dolarów za certyfikat na 150 telefonów Blackberry i taką samą liczbę Androidów. Pérez i Garuz z departamentu bezpieczeństwa, odpowiedzialni za ten nielegalny zakup, zostali zatrzymani i sprawa trafiła do sądu. W styczniu br. obaj zostali skazani na 4 lata więzienia. Jak widać można.

Natomiast jeśli chodzi o telefony Kaymera, to dorobiły się broszurki reklamowej w j. polskim, firmowanej przez MAW, mają dedykowanego przedstawiciela handlowego, a niecałe dwa lata temu zareklamował ją sobie Korpus Służby Cywilnej, pisząc:

„Dobrze koresponduje z tym wykład na konferencji FBST. Marek Wośko zaprezentował bezpieczny telefon Kaymera. Telefon jest oparty na tak zwanym utwardzonym systemie Android i jest przeznaczony do prowadzenia bezpiecznych połączeń głosowych, SMS i danych.”

W październiku 2018 r. przymierzał się do nich (i prawdopodobnie wprowadził) BGŻ BNP Paribas

„Bank zabezpieczy telefony komórkowe swoich pracowników. Skorzysta z rozwiązania izraelskiego start-upu. Bank rusza z pilotażem platformy Adaptive Mobile Threat Defense Footprint firmy Kaymera Technologies, dzięki której zabezpieczy dane osobowe i biznesowe na urządzeniach mobilnych pracowników i partnerów biznesowych”.

[*] Z Haaretz:

Raporty na temat Pegasusa skłoniły w 2016 roku posłankę do Knesetu z partii Meretz, Tamar Zandberg, i prawnika zajmującego się prawami człowieka Itaya Macka do złożenia w izraelskim sądzie wniosku o zawieszenie zezwolenia eksportowego NSO. Na wniosek państwa obrady odbywały się jednak przy drzwiach zamkniętych i wydano nakaz milczenia na temat wyroku. Prezes Sądu Najwyższego Esther Hayut podsumowała sprawę, zauważając: „Tak się składa, że nasza gospodarka w niemałym stopniu opiera się na tym eksporcie”.


Na razie tyle. W przygotowaniu jest skrót dostępnych informacji, tłumaczenie wybranych fragmentów i garść linków do ważnych artykułów. Powinniśmy być z tym gotowi do końca tygodnia. W zależności od ostatecznej objętości nowy materiał albo zostanie doklejony tutaj, albo pojawi się w formie odrębnego wpisu.

Tekst i tłumaczenia: PRACowniA

 

 

Źródło: PRACowniA


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 07 wrzesień 2019 09:36
alexjones.pl NWO Zabawa w chowanego. Pegasus, szpiegujący i szpiegowani