Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wzrost płacy minimalnej na rok 2017
Kategoria: Gospodarka polska   Poniedziałek, 20 luty 2017 13:55 Napisał

Wzrost płacy minimalnej na rok 2017

Wielu Polaków ma nadzieję, że za jakiś czas ich wynagrodzenia zrównają się z wysoko rozwiniętymi państwami Europy Zachodniej. Od momentu wejście Polski do struktur Unii Europejskiej można było zauważyć stały trend polegający na wzroście płac. W jakim stopniu była to zasługa pensji minimalnej?

Przekleństwo czy wybawienie?

Próg, który decyduje o najniższym możliwym wynagrodzeniu osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w myśl Kodeksu Pracy, ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Niewątpliwie nie jest to rozwiązanie idealne, jednak ma szereg zalet.

Zdaniem niektórych ekonomistów nie ma potrzeby wyznaczania żadnych granic, ponieważ każda praca tak naprawdę ma swoją wartość i to stawka tak naprawdę decyduje o tym, czy w niedługim czasie znajdzie się osoba chętna na dane stanowisko. Jednakże nie brakuje przedsiębiorców, którzy wykorzystują sytuację okolicznej ludności i na dobrą sprawę zatrudnialiby w swoich firmach za grosze, tylko hamuje ich przed tym wypłata minimalna. Można tylko przypuszczać, że gdyby nie to, to wielu Polaków pracowałoby dzisiaj za przysłowiową „miskę ryżu”. Mogłoby to skutkować jeszcze większą migracją niż obecnie.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę reguluje w Polsce wysokość tego świadczenia. Do 15 września każdego roku w drodze obwieszczenia przez Prezesa Rady Ministrów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej dowiadujemy się o tym, jaka płaca minimalna będzie obowiązywać od stycznia. Ta informacja jest ważna nie tylko z punktu widzenia pracownika, ale także pracodawcy, dla którego oznacza to przede wszystkim dodatkowe koszty.

Jeszcze w 2000 roku najniższe wynagrodzenie wynosiło zaledwie 700 złotych brutto. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w tym zakresie. Ciężko sobie wyobrazić, by przy uwzględnieniu inflacji pensje utrzymywały się do dzisiaj na takim poziomie. Za taką kwotę nie sposób obecnie zaspokoić podstawowych potrzeb, bo tyle mniej więcej wynosi miesięczny czynsz za trzypokojowe mieszkanie.

Z nowym rokiem nowe nadzieje

Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się, o ile wzrośnie najniższa krajowa na najbliższe miesiące. Okazało się, że pierwszy raz w historii osiągnięty został pułap 2 tysięcy złotych brutto. To niewątpliwie dobra wiadomość, gdyż dla wielu zatrudnionych oznaczała poprawę dotychczasowego bytu.

Dla statystycznego Polaka, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, istotne jest tak naprawdę wynagrodzenie netto, czyli to, ile pieniędzy dostaje „do ręki” od swojego pracodawcy. Dziś jest to minimum 1459 złotych i 48 groszy. Dla zaczynających swoją karierę zawodową dobrą wiadomością jest fakt, że w pierwszym roku wykonywania swoich obowiązków na podstawie umowy dostaną one pełne wynagrodzenie, a nie jak to było dawniej, kiedy przedsiębiorca mógł im wypłacać ekwiwalent 80% minimalnej pensji.
Żeby dowiedzieć się, kto skorzysta w największym stopniu na wzroście płacy minimalnej, najlepiej zapoznać się z poniższą infografiką, która dobrze obrazuje poszczególne sytuacje:

>> Płaca minimalna – o ile wzrośnie i na co to wpłynie? <<

Nie ulega wątpliwości, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, ponieważ im wyższa wypłata minimalna, tym zmniejsza się ubóstwo w Polsce i niwelują się różnice społeczne. Osoby trwale poszukujące pracy mają szansę na start otrzymać znacznie wyższe wynagrodzenie, co bardziej motywuje ich do podjęcia określonych działań.

Wyższe zarobki przekładają się na wyższą zdolność kredytową, większą konsumpcję, co jest nie bez znaczenia dla polskiej gospodarki. Wszystko to przekłada się na nieustanny rozwój, który w dalszej, choć może wcale nie tak odległej perspektywie przełoży się na dobrobyt całego społeczeństwa.

Rok 2017 rozpoczął się dobrym akcentem dla wszystkich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości skok płac będzie jeszcze wyższy, na czym skorzystamy wszyscy. Polska gospodarka ma wszak wielki potencjał, który trzeba wykorzystać do tego, by życie każdego obywatela zmieniło się na lepsze. Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem zwiększającym wynagrodzenia wszystkich Polaków byłoby zwiększenie kwoty wolnej od podatku lub obniżenie obciążenia ZUS. Też tak sądzicie?


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 20 luty 2017 15:56