Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska TKM na pełnej: Rząd powoła nową fundację, która ma uczyć jak sobie radzić. Jej budżet to 20 mln zł/rok, z czego 14 pójdzie na pensje.
Kategoria: Gospodarka polska   Niedziela, 29 październik 2017 10:00 Autor: admin

TKM na pełnej: Rząd powoła nową fundację, która ma uczyć jak sobie radzić. Jej budżet to 20 mln zł/rok, z czego 14 pójdzie na pensje.

Mateusz Morawiecki stwierdził właśnie, że polscy przedsiębiorcy „nie mają świadomości zjawiska czwartej rewolucji przemysłowej”. Dlatego rząd podjął decyzję o powołaniu specjalnej fundacji, której celem będzie edukowanie polskich przedsiębiorców w tym zakresie. Jej budżet ma wynieść 20 milionów zł rocznie, z czego ok. 14 milionów ma być przeznaczone na wynagrodzenia dla kadry wchodzącej w skład tej fundacji.

Nie wiem jak dla Państwa, ale dla mnie to już „TKM” na pełnej!

Jak lokować „swoich” na państwowych etatach? Najprościej tworzyć nowe jednostki, które generują potrzebę zatrudniania na intratne stanowiska w zarządach.

Nie tak dawno rządząca większość, poprzez nowelizację Prawa Wodnego, postanowiła utworzyć nową jednostkę budżetową – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Zgodnie z opublikowanym kilka dni temu przez Ministerstwo Środowiska statutem „Wód Polskich”, centralną strukturą tej jednostki budżetowej będzie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na poziomie regionalnym funkcjonować będzie 11 zarządów gospodarki wodnej. Dodatkowo będzie utworzonych 50 zarządów zlewni, a także 352 nadzory wodne i ich filie. Rozumiecie ile będzie nowych posad do obsadzenia?

Mateusz Morawiecki również zapragną mieć coś „swojego”. Jego najnowszy pomysł to fundacja o nazwie „Platforma Przemysłu Przyszłości”. Projekt ustawy w tej sprawie właśnie został ogłoszony. Jednym z głównych zadań tej fundacji ma być uświadamianie, edukacja oraz doradztwo polskich przedsiębiorców w zakresie tzw. przemysłu 4.0, czyli gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach.

Sam Morawiecki, tłumacząc dlaczego taka fundacja jest potrzebna, stwierdził z rozbrajającą szczerością: „Polscy przedsiębiorcy nie mają ani świadomości zjawiska czwartej rewolucji przemysłowej, ani wiedzy, jak wdrażać związane z nią technologie”. Ratunkiem mają być „aktywne działania wyprzedzające ze strony państwa” w postaci szkoleń, edukacji i doradztwa.

Problem w tym, że budżet tej fundacji ma wynieść 20 mln zł, z czego 14 mln zł ma być przeznaczone na pensje i wynagrodzenia. Przy okazji powstanie zapewne kilka naprawdę atrakcyjnych posadek w zarządzie fundacji (vide: przykład słynnej już Polskiej Fundacji Narodowej, gdzie ludzie z zarządu zaczęli zgarniać całkiem przyzwoitą kasę).

Powstaje pytanie – czy powyższych działań nie można przeprowadzać w ramach istniejących już struktur, np. ministerstwa zakresowo najbardziej odpowiadającego danej fundacji? Czy w kwestii obsadzania stanowisk i sztucznego kreowania nowych, znowu musi panować zasada TKM, czyli »Teraz k..rwa My«, tylko że na tzw. pełnej? Czy rząd PiS nie podcina sobie takimi działaniami gałęzi, na której siedzi?

Na podstawie:
Wody Polskie: będzie 11 regionalnych zarządów i 50 zarządów zlewni. Znamy projekt statutu (PortalKomunalny.pl)
Rząd powołuje do życia fundację z budżetem 20 mln zł. Chce uczyć przedsiębiorców, dokąd zmierza gospodarka (Money.pl)

 

Źródło: http://niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 29 październik 2017 16:07
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska TKM na pełnej: Rząd powoła nową fundację, która ma uczyć jak sobie radzić. Jej budżet to 20 mln zł/rok, z czego 14 pójdzie na pensje.