Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wzrasta zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego, czyli jak wygląda dług, którego nie widać
Kategoria: Gospodarka polska   Wtorek, 31 październik 2017 06:06 Napisał

Wzrasta zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego, czyli jak wygląda dług, którego nie widać

Zgodnie z najnowszym odczytem resortu finansów zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) na koniec II kw. 2017 r. wzrosło (porównując ze stanem na koniec I kwartału) o 260 mln zł do poziomu 37,67 mld zł. KFD formalnie ma finansować budowę dróg i autostrad w Polsce. Znacznie mniej eksponowanym celem istnienia tego funduszu jest jednak ukrywanie rzeczywistego zadłużenia naszego kraju. Warto bowiem dodać, że KFD nie jest zaliczany do jednostek sektora finansów publicznych, a jego zadłużenie nie powiększa długu Skarbu Państwa.

Krajowy Fundusz Drogowy (KFD) to fundusz celowy stanowiący wsparcie dla realizacji rządowego Programu Budowy Dróg i Autostrad w Polsce poprzez gromadzenie środków finansowych na przygotowanie, budowę, przebudowę, remonty, utrzymanie i ochronę autostrad i dróg ekspresowych, a także innych dróg krajowych. Wpływy do tego funduszu pochodzą głównie z tytułu pobierania opłaty paliwowej (doliczanej do ceny tankowanego na stacjach paliwa), środków przekazywanych z GDDKiA oraz... zaciągania nowych pożyczek.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów zadłużenie KFD wzrosło na koniec II kwartału 2017 roku do 37,67 mld zł. Odczyt na koniec I kwartału mówił o kwocie 37,41 mld zł. Tak więc pomiędzy końcem marca, a końcem czerwca br. zadłużenie powiększyło się o 260 mln zł. Niestety do końca roku zadłużenie to wzrośnie w sposób istotny. Okazuje się bowiem, że rządowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeprowadził kilka dni temu nową emisję euroobligacji na rzecz KFD o wartości 750 mln euro (tj. ok. 3 mld zł). Pozyskane w ten sposób środki mają pomóc sfinansować inwestycje zaplanowane w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Jednocześnie powiększą one bilans zadłużenia KFD do ponad 40 mld zł.

Dlaczego o tym wspominam? Ano dlatego, że KFD nie jest zaliczany do jednostek sektora finansów publicznych, a jego zadłużenie nie powiększa długu Skarbu Państwa. Tym samym wspominana powyżej kwota 37,67 mld zł nie wlicza się do comiesięcznych statystyk na temat długu publikowanych przez Ministerstwo Finansów. Ten księgowy "trik" nie jest czymś nowym, lecz trwa już od ponad 20 lat. Niestety, dla nieświadomych jego istnienia może on zaciemniać prawdziwy obraz poziomu długu naszego kraju.

 

Źródło: Zadłużenie KFD wzrosło na koniec II kw. '17 do 37,67 mld zł - MF (Pap.pl)
Źródło: Fitch przyznał rating A- emisji euroobligacji BGK na rzecz KFD (Wyborcza.biz)
Źródło: Dług, którego nie widać, czyli jak zadłużona jest Polska naprawdę (wMeritum.pl)
Źródło: Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit: Musimy się zadłużyć(Dziennik.pl)

 

 

Źródło: http://niewygodne.info.pl/


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wzrasta zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego, czyli jak wygląda dług, którego nie widać