Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Elektrownia atomowa tylko na papierze
Kategoria: Gospodarka polska   Wtorek, 28 styczeń 2014 14:40 Autor: admin

Elektrownia atomowa tylko na papierze

Elektrownia atomowa tylko na papierze foto: Hullie/Wikimedia Commons/CC
Rada Ministrów ma przyjąć dziś wieloletni program polskiej energetyki jądrowej. Jednak zadłużonej przez Donalda Tuska III RP nie stać na budowę elektrowni atomowej. Przyznała to pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska. – Projekt nie będzie finansowany pieniędzmi z budżetu, a przyjęcie programu nie przesądza o rozpoczęciu inwestycji – stwierdziła.

Zdaniem ekspertów zapowiadane przez rząd przyjęcie programu jądrowego to kolejna deklaracja bez pokrycia, stwarzająca tylko pozory, że rząd coś robi. Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, oświadczyła bowiem, że program, którym dziś będzie się zajmował rząd, nie przewiduje finansowania budowy elektrowni atomowej przez państwo. Dodała też, że ewentualne przyjęcie programu przez Radę Ministrów nie oznacza, że inwestycja zostanie rozpoczęta.

Z przybliżonych szacunków wynika, że budowa jądrowej elektrowni o mocy 3 tys. MW będzie kosztowała 60 mld zł. Skąd rząd weźmie pieniądze na tak drogą inwestycję? W raporcie PGE EJ 1 – spółki, która ma być odpowiedzialna za przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – mowa jest m.in. o wkładzie własnym inwestora, o kapitale agencji dostarczających technologię jądrową, o rządowych gwarancjach i o komercyjnym kredycie. – Nie chcemy dziś przesądzać, jakiego rodzaju rozwiązanie byłoby najlepsze – mówi dla portalu Wnp.pl Marzena Piszczek, wiceprezes zarządu PGE EJ 1. Nie wiadomo więc, kto sfinansuje projekt.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".Źródło artykułu: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 28 styczeń 2014 17:24
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Elektrownia atomowa tylko na papierze