Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Konflikt na Ukrainie przypomniał Tuskowi o dywersyfikacji dostaw gazu
Kategoria: Gospodarka polska   Sobota, 08 marzec 2014 06:19 Autor: admin

Konflikt na Ukrainie przypomniał Tuskowi o dywersyfikacji dostaw gazu

Konflikt na Ukrainie przypomniał Tuskowi o dywersyfikacji dostaw gazu foto: Wikimedia Commons/CC

1. Podczas debaty sejmowej nad uchwałą dotyczącą solidarności z Ukrainą, premier Tusk dosyć niespodziewanie stwierdził, że „Polska już dziś, nie jest państwem wrażliwym na ewentualne sankcje gazowe ze strony naszego wschodniego sąsiada”.

To stwierdzenie wywołało konsternację na sali, bo przecież dobrze pamiętamy, że zupełnie niedawno minister skarbu przedłużył o kolejne pół roku budowę Gazoportu w Świnoujściu, a NIK już pod wodzą wywodzącego się z Platformy prezesa Kwiatkowskiego opublikował miażdżący raport dotyczący przygotowań do wydobycia na skalę przemysłową gazu łupkowego.

2.Należy przypomnieć, że decyzję w sprawie budowy terminalu LNG w Świnoujściu podjął jeszcze rząd Jarosława Kaczyńskiego pod koniec 2006 roku i przygotował program jej finansowania ze środków krajowych i unijnych ale rząd Tuska niestety przez parę kolejnych lat się wahał czy projekt ten kontynuować.

Ba ekipa Tuska po trwających blisko 2 lata negocjacjach, zdecydowała się na podpisanie z Katarem już w połowie 2009 roku, 20-letniej umowy na dostawy do Polski 1,5 mld m3 gazu LNG rocznie.

Niestety sama budowa gazoportu w Świnoujściu, została fizycznie rozpoczęta dopiero w marcu 2011, a kamień węgielny wmurował sam premier Donald Tusk.

Jak to ma w zwyczaju na zwołanej wtedy na placu budowy konferencji prasowej podkreślał, że harmonogram realizacji inwestycji został tak przygotowany aby zdążyć pod przecież już zamówione dostawy gazu z Kataru.

3. Nowy minister skarbu Włodzimierz Karpiński w połowie poprzedniego roku po opracowaniu przez firmę Ernst&Young audytu dotyczącego stanu prac na budowie terminalu, przedłużył realizację tej inwestycji do początku 2015 roku.

Tyle tylko, że II połowie 2014 roku do Polski zaczną płynąć gazowce z Kataru ze skroplonym gazem, a nie mając terminalu, nie będziemy wstanie tego gazu odebrać.

Co więcej za dostawy trzeba będzie płacić, a ponieważ roczna wartość kontraktu to około 550 mln USD, to koszty zakupu poniesie PGNiG i w oczywisty sposób rozliczy to na każde przedsiębiorstwo i każde gospodarstwo domowe w Polsce korzystające z dostaw gazu.

4. Przypomnijmy także, że na początku stycznia tego roku, Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport pokontrolny dotyczący oceny działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce.

Raport okazał się miażdżący dla administracji rządowej, a z ustaleń NIK wyłonił się bezmiar bałaganu, niekompetencji, nieodpowiedzialności, a być może czegoś więcej, świadomego torpedowania poszukiwań gazu łupkowego w naszym kraju.

NIK między innymi zwrócił uwagę, że ze znacznym opóźnieniem prowadzono prace nad tzw. ustawą łupkową, a termin jej przesłania do Sejmu jest już spóźniony o ponad 1 rok, co grozi ograniczeniem przez przedsiębiorców skali prowadzonych bądź planowanych prac poszukiwawczych albo wręcz rezygnacją z dalszego poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

Niestety ustalenia NIK w tej sprawie potwierdzają decyzje kilku wielkich firm zagranicznych, które wręcz ostentacyjnie wychodzą z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

Wycofały się już dwa potężne koncerny amerykańskie Exxon Mobil i Marathon Oil, jeden kanadyjski Talisman Energy, a w ostatnio dołączył do nich dniach, włoski koncern Eni.

5. Tusk mówiąc w Sejmie, że Polska nie jest już krajem wrażliwym na sankcje gazowe, miał zapewne na myśli tłoczenie Gazociągiem Jamalskim około 5 mld m3 gazu z Zachodu do Polski dzięki instalacji tzw. rewersu ale przecież ten gaz wcześniej do Niemiec musi dostarczyć Rosja.

Prawdziwa dywersyfikacja to pełna wydajność Gazoportu w Świnoujściu (7,5 mld m3 ale na to potrzeba jeszcze przynajmniej kilku lat realizacji inwestycji) i przemysłowe wydobycie gazu łupkowego w Polsce, a do takiego poziomu potrzeba przynajmniej kilkunastu lat.

Niestety duża część 6 letnich rządów Donalda Tuska dla realizacji tych dwóch priorytetów została stracona.Źródło artykułu: Blog Zbigniewa Kuźmiuka


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 08 marzec 2014 11:19
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Konflikt na Ukrainie przypomniał Tuskowi o dywersyfikacji dostaw gazu