Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wykup ziemi poza kontrolą
Kategoria: Gospodarka polska   Sobota, 29 marzec 2014 14:17 Autor: admin

Wykup ziemi poza kontrolą

Wykup ziemi poza kontrolą foto: Wikimedia Commons/CC

Raport NIK o sprzedaży polskiej ziemi potwierdził to, co od dawna próbowali nagłośnić rolnicy: sprzedawane w ręce zagranicznych inwestorów hektary są stratą nie tylko dla rolników, ale przede wszystkim dla państwa.

Cudzoziemcy stają się posiadaczami gruntów rolnych w Polsce w drodze nabycia udziałów w polskich spółkach, będących właścicielami ziemi. Co więcej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie posiada pełnych danych o skali nabywania polskich gruntów przez cudzoziemców.

NIK ustaliła to na podstawie skontrolowania trzech oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych (w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu) i choć Izbie nie udało się ustalić przypadków wskazujących na to, że sprzedawane przez ANR grunty trafiają do podstawionych osób (metoda na „słupa”), działających na zlecenie zagranicznych inwestorów, to wiadomo, że w Polsce taka praktyka ma miejsce. „Słupami” są oczywiście rolnicy, którzy zgadzają się pójść na układ z inwestorem. Tylko w województwie zachodniopomorskim aż 7,5 tys. ha ziemi uprawnej zostało wyprzedane w obce ręce.Na takiej wyprzedaży ziemi tracą ci rolnicy, którzy orientują się, że nie mogą kupić ziemi, ponieważ jest ona sprzedana albo zajęta i często sami są świadkami nielegalnego przejęcia ziemi.

(…)

Cały tekst Ewy Tylus ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Nasza Polska” Nr 11 (958) z 11 marca 2014 r.

 

Za: naszapolska.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 29 marzec 2014 21:24