Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Złe dane GUS - wzrost deficytu i spadek wzrostu PKB
Kategoria: Gospodarka polska   Poniedziałek, 22 kwiecień 2013 13:43 Autor: admin

Złe dane GUS - wzrost deficytu i spadek wzrostu PKB

Dane GUS nie napawają optymizmem. Z prezentacji Ministerstwa Finansów wynika, że wzrost PKB w 2013 roku spowolni do 1,5 proc. rok do roku z 1,9 proc. w 2012 roku. Nie należy się także spodziewać zdjęcia z Polski unijnej procedury nadmiernego deficytu.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r. wyniósł 3,9 proc. PKB.  Pomimo tak dramatycznych danych, minister Jacek Rostowski przekonuje wszystkich o swoim zadowoleniu i zapewnia, że sytuacja nie jest tak zła, na jaką wygląda.

- Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku (...) ponieważ deficyt sektora publicznego według definicji unijnej wynosi 3,9 proc. PKB, ale deficyt strukturalny, który wynika z działań rządu przy konsolidacji finansów publicznych, był przez KE oszacowany w lutym tego roku (...) na poziomie 2,9 proc. PKB. Różnica między tymi dwoma wynikami jest skutkiem recesji w Europie Zachodniej - przekonywał Rostowski.
 
Unijna procedura nadmiernego deficytu wszczynana jest przez Radę UE na wniosek KE wobec państw, których deficyt przekracza 3 proc. PKB. Za niezastosowanie się do zaleceń i terminu ograniczenia deficytu krajom strefy euro grożą sankcje finansowe. Krajom spoza strefy euro może być zawieszony dostęp do funduszy unijnej polityki spójności. Również na wniosek KE Rada podejmuje decyzje o zdjęciu z kraju procedury.
 
Komentując dane GUS minister finansów oświadczył, że nie widzi obecnie konieczności nowelizacji budżetu
w związku z rewizją prognozy wzrostu PKB na 2013 r., choć zaznaczył jednocześnie, że  jest gotowy, aby nowelizować budżet „jeśli będzie taka potrzeba”.
 Źródło artykułu: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 22 kwiecień 2013 14:15
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Złe dane GUS - wzrost deficytu i spadek wzrostu PKB