Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Gospodarka polska   Sobota, 04 październik 2014 16:37 Autor: admin

Samorządowa szkoła szwindlu

Samorządowa szkoła szwindlu foto: Leonid Mamchenkov/Wikimedia Commons/CC

Uczestnicy jednej z konferencji organizowanych przez instytucje publiczne i finansowanych ze środków unijnych otrzymali szczegółową instrukcję, jak uciekać z podatkami z Pomorza na Cypr.

„Gazeta Wyborcza” pisze, że I Forum Inwestorów Kapitałowych w Sopocie zorganizowali samorządowa Agencja Rozwoju Pomorza, samorząd województwa i Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. W programie znalazła się prezentacja Tomasza Kołaczyka, reprezentującego cypryjską firmę Equation Corporate Services, która oferuje usługi związane z przenoszeniem zobowiązań podatkowych na Cypr. Kołaczyk szczegółowo i bez ogródek opowiadał o „optymalizacji”, czyli unikaniu zobowiązań wobec polskiego fiskusa dzięki zakładaniu fikcyjnych firm na Wyspie Afrodyty, która jest rajem podatkowym. Ostatni slajd prezentacji zawierał informację, że pokaz był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (jak ustalili dziennikarze, honorarium za pogadankę wyniosło 4,4 tys. zł brutto).

„Temat optymalizacji podatkowej jest nieodzownym elementem rynków kapitałowych, jak również istotnym tematem związanym z dyskusją wokół nowej ordynacji podatkowej. Z naszych informacji wynika, że uczestnicy prezentacji nie skorzystali z tej formy optymalizacji ze względu na wiele zawiłości i trudności związane z jej wdrożeniem w praktyce” – bagatelizuje sprawę Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. „Za przygotowanie tematów do agendy oraz wskazanie nazwisk prelegentów odpowiadała Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, będąca blisko potrzeb i głosów środowiska gospodarczego” – dodaje.

Izba też nie widzi problemu. W przesłanej „Wyborczej” odpowiedzi jej prezes Sławomir Halbryt pisze: „Tematyka optymalizacji podatkowej, a szczególnie unikania podwójnego opodatkowania, jest nieodłącznym zjawiskiem na rynku inwestycji kapitałowych. W ostatnim czasie w tym obszarze zachodzi szereg zmian regulacji prawnych. W Polsce także toczy się dyskusja na temat nowej ordynacji podatkowej. Zadaniem Izby jest informować i wyjaśniać, a także prowadzić dyskusję na temat różnych zjawisk gospodarczych, które interesują naszych członków i partnerów”. Podkreśla, że decyzje o wykorzystaniu „takich czy innych instrumentów czy mechanizmów prawnych” należą wyłącznie do uczestników spotkań.

Gazeta przypomina, że najbogatsi biznesmeni z Gdańska – Jerzy Lubianiec i Marek Piechocki, którzy kontrolują spółkę odzieżową LPP, do której należy m.in. popularna marka Reserved – unikają opodatkowania z wykorzystaniem spółek z Cypru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. „Spółek optymalizujących podatki jest znacznie więcej, ale nie istnieje kompleksowe zestawienie mówiące o skali zjawiska. Wśród najbogatszych są jednak i tacy, którzy jak Zenon Ziaja produkujący kosmetyki pod Gdańskiem płacą po staroświecku podatki na miejscu” – pisze dziennik.

 

Za: Nowy Obywatel


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 04 październik 2014 17:50