Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wielka afera z Microsoftem w tle
Kategoria: Gospodarka polska   Sobota, 04 październik 2014 16:37 Autor: admin

Wielka afera z Microsoftem w tle

Wielka afera z Microsoftem w tle foto: harrysummer/Wikimedia Commons/CC

Microsoft został wmieszany w jedną z największych afer korupcyjnych w Rumunii. Miejscowe władze antykorupcyjne prowadzą śledztwo w sprawie odsprzedawania po zawyżonych cenach systemu Windows licencjonowanego dla szkół.

W tej chwili Microsoft nie jest podejrzany w sprawie. Podejrzewanych jest za to aż 9 byłych ministrów: trzech ministrów edukacji, czterech ministrów ds. technologii informacyjnych, minister finansów i sekretarz rządu. Śledczy podejrzewają ich o przyjmowanie łapówek za wyrażenie zgody na transakcję, w ramach której system licencjonowany dla szkół kupiono o 30-40 procent drożej niż średnia rynkowa. Ponadto kupiono też inne oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy, za które zapłacono nawet o 50% drożej.

Jako, że licencje na system operacyjny były kupowane przez agendę rządową Microsoft zaoferował 47% obniżkę. Rabat ten nie został jednak uwzględniony przez pośredników, a urzędnicy rządowi zgodzili się na zawarcie takiej transakcji. Z budżetu państwa wydano 54 miliony dolarów z czego 20 milionów mogło trafić do kieszeni urzędników, którzy pomogli firmie Fujitsu Siemens zawrzeć umowę z rządem.

Agencja, która prowadzi śledztwo, zwróciła się do Europarlamentu, parlamentu Rumunii oraz prezydenta kraju o pozbawienie podejrzanych chroniących ich immunitetów.

Mariusz Błoński, na podstawie: ZDNet

 

Źródło: Kopalnia Wiedzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 04 październik 2014 17:52