Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Resort finansów zwiększył podatek akcyzowy. Efekt? Wzrost przemytu, rozwój szarej strefy i miliardowe straty dla budżetu
Kategoria: Gospodarka polska   Środa, 29 październik 2014 14:38 Autor: admin

Resort finansów zwiększył podatek akcyzowy. Efekt? Wzrost przemytu, rozwój szarej strefy i miliardowe straty dla budżetu

Resort finansów zwiększył podatek akcyzowy. Efekt? Wzrost przemytu, rozwój szarej strefy i miliardowe straty dla budżetu foto: Wikimedia Commons/CC

Agresywna polityka Ministerstwa finansów nie pierwszy raz przynosi więcej strat niż pożytku. Jak wynika z nowego raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wyroby tytoniowe - mimo wysokiej akcyzy - wcale nie przynoszą dochodów budżetowi państwa. Rośnie natomiast szara strefa, przemyt i obrót często groźnymi dla zdrowia podróbkami.

ZPP w swoim raporcie wyraźnie opisuje jak wzrost akcyzy (obecnie już wstrzymany) realnie wpłynął na spadek dochodów państwa.

Wielomiliardowe straty Budżetu Państwa wskutek błędów Ministerstwa Finansów. Budżet Państwa ponosi ogromne straty z tytułu agresywnej polityki fiskalnej Ministerstwa Finansów – czytamy w komunikacie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Spadają wpływy z akcyzy tytoniowej i alkoholowej, gwałtownie rozszerza się szara strefa. Dramatycznie wygląda też sytuacja w branży hazardowej – wprowadzona chybcikiem, nie notyfikowana w UE ustawa hazardowa, której część przepisów jest niezgodna z prawem UE, może kosztować polskiego podatnika aż 12,8 miliarda złotych w postaci spadku wpływów oraz konieczności wypłacenia odszkodowań dla poszkodowanych firm. Są już pierwsze wyroki sądów w tej sprawie.

Z dokumentu dowiadujemy się też o desperackiej nadgorliwości resortu finansów w ściąganiu podatku akcyzowego, mimo, iż prawo UE pozwala nam utrzymywać go na niższym poziomie.

Podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe jest podatkiem zharmonizowanym, co oznacza, że jego minimalny poziom określa Unia Europejska. Polska może stosować stawkę niższą niż stawka minimalna obowiązująca w UE do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2017 roku. Polska przekroczyła ten minimalny poziom akcyzy już w 2014 roku, 4 lata przed końcem okresu przejściowego. Od 2009 do 2014 roku kwota minimalnej akcyzy wzrosła o ponad 116%. Coroczne wzrosty stawek akcyzy doprowadziły do spadku wpływów budżetowych. W 2013 roku były one niższe niż w 2012 roku (spadek z 18,6 mld zł do 18,2 mld zł). Gdyby zmieniono strukturę akcyzy – co było rozważane w 2012 roku – straty byłyby jeszcze większe. Założonych wpływów na rok budżetowy 2014 w wysokości 19,1 mld zł prawdopodobnie nie uda się osiągnąć. W okresie styczeń-sierpień 2014 roku kwota zebrana z tytułu akcyzy jest niższa niż w analogicznym okresie 2013 roku o 22 mln zł, bo agresywna polityka MF spowodowała, że kurczy się baza podatkowa. Legalny rynek papierosów w latach 2012-2013 zmniejszył się o 10%. W latach 2013-2014 szacuje się podobny spadek. W ciągu ostatnich 5 lat skurczył się on o 31,5%. Szara strefa wyrobów tytoniowych wynosi już ok. 25% rynku.

Teraz ministerstwo gasi pożar, który sam wywołało, jednak straty klientów i firm już nastąpiły. Czy resort nauczy się czegoś z tej lekcji? Nadmierny wzrost obciążeń podatkowych prowadzi tylko i wyłącznie do spadku wpływów. Specjalnie dla ministra Mateusza Szczurka prezentujemy poniżej Krzywą Laffera. Resztę sobie wygoogluje.

ZPP/ as/Źródło: wGospodarce.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 29 październik 2014 19:34
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Resort finansów zwiększył podatek akcyzowy. Efekt? Wzrost przemytu, rozwój szarej strefy i miliardowe straty dla budżetu