Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wyborcze zainteresowanie rządu kredytami frankowymi
Kategoria: Gospodarka polska   Sobota, 01 listopad 2014 08:14 Autor: admin

Wyborcze zainteresowanie rządu kredytami frankowymi

Wyborcze zainteresowanie rządu kredytami frankowymi foto: Wikimedia Commons/CC

1. Wczoraj wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, poinformował za pośrednictwem Informacyjnej Agencji Radiowej, że rząd na najbliższym wtorkowym posiedzeniu zajmie się sytuacją tzw. „frankowiczów”.

Dzień wcześniej dosyć niespodziewanie rzeczniczka rządu poinformowała, że premier Ewa Kopacz zwróciła się do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o raport na temat sytuacji w jakiej znaleźli się posiadacze hipotecznych kredytów frankowych.

Ta „troska” rządzących o „frankowiczów”, wynika jak się wydaje z nasilających się w mediach informacji, że pod koniec listopada odbędzie się w Szwajcarii referendum, w którym obywatele tego kraju mają zdecydować o tym, czy rezerwy walutowe tego kraju mają być przynajmniej w 20% zdenominowane w złocie?

Eksperci przewidują ,że gdyby Szwajcarzy tak właśnie zdecydowali, to nieuchronnie oznacza to umocnienie szwajcarskiej waluty w stosunku do innych walut, w tym w stosunku do polskiego złotego może to oznaczać kurs aż 4 zł za jednego franka.

2. Powiało grozą choć w ostatnich miesiącach sytuacja posiadaczy kredytów zdenominowanych we frankach jest i tak niewesoła, bo frank cały czas się umacnia, a w ostatnim tygodniu za jednego franka na rynku walutowym płacono już ponad 3,5 zł.

Pod koniec maja tego roku ( a więc w sytuacji nie tak mocnego franka jak obecnie), KNF opublikował dane dotyczące mieszkaniowych kredytów hipotecznych z których wynika, że jest ich blisko 1,8 miliona, przy czym tych w walutach obcych aż 700 tysięcy.

Jeszcze gorzej wygląda ich struktura, otóż wartość 1,1 mln kredytów złotowych wynosi blisko 162 mld zł, natomiast wartość 0,7 mln kredytów walutowych wynosi blisko 170 mld zł.

Wśród kredytów walutowych dominują kredyty we frankach jest ich ponad 560 tysięcy, a ich wartość sięga kwoty 136 mld zł (sięgała pod koniec maja po kursie niewiele ponad 3 zł za jednego franka).

3. Coraz bardziej pogarsza się także relacja pomiędzy wartością kredytów hipotecznych, a wartością nieruchomości (mieszkań), które zostały za nie nabyte i które teraz są ich zabezpieczeniem.

Według KNF blisko 200 tysięcy kredytów hipotecznych ma dziś większą wartość niż nieruchomości, które je zabezpieczają, przy czym zdecydowana większość z nich do kredyty frankowe.

Kredyty na blisko 80 mld zł przekraczają wartość nabytych za nie nieruchomości od 100 do 120%, a kredyty na kolejne 40 mld zł przekraczają wartość nabytych za nie nieruchomości ponad 120%.

4. Umacniający się frank powoduje, że mimo spłat dokonywanych przez kredytobiorców, powiększa wartość kredytu pozostającego do spłaty, co więcej powiększa się także różnica pomiędzy kwotą kredytu, a wartością kupionego za niego mieszkania.

W najgorszej sytuacji są kredytobiorcy, którzy pożyczali we frankach w latach 2007-2008, kiedy jego kurs wynosił od 2 do 2,5 zł i takich kredytobiorców jest ponad 240 tysięcy.

To właśnie w tych przypadkach raty kredytu spłacane obecnie stanowią blisko 130-140% tych początkowych i to w tych przypadkach jest coraz więcej problemów z ich spłatą i to blisko 40 tysięcy spośród nich uważa się za zagrożone.

5. W ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja wszystkich kredytobiorców w walutach obcych uległa wyraźnemu pogorszeniu ponieważ złoty dewaluuje się nie tylko w stosunku do franka ale także w stosunku do euro i dolara.

Rządy Platformy i PSL-u do tej pory bagatelizowały tę sprawę ale jak się okazuje w kampanii wyborczej chcą się nią zająć.

Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale ale czy zainteresowanie nie skończy się przypadkiem razem z końcem kampanii wyborczej?Źródło: Blog Zbigniewa Kuźmiuka


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 01 listopad 2014 17:19
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wyborcze zainteresowanie rządu kredytami frankowymi