Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Gminy wystawiają mieszkańcom rachunek. Drożeje wszystko: woda, ścieki, śmieci…
Kategoria: Gospodarka polska   Poniedziałek, 06 kwiecień 2015 12:12 Autor: admin

Gminy wystawiają mieszkańcom rachunek. Drożeje wszystko: woda, ścieki, śmieci…

Gminy wystawiają mieszkańcom rachunek. Drożeje wszystko: woda, ścieki, śmieci… foto: Matthew Bowden/Wikimedia Commons/CC
Samorządy w całej Polsce podwyższają ceny za usługi świadczone mieszkańcom. Drożeją woda, ścieki, śmieci, bilety… Twierdzą, że skoro zainwestowały fundusze unijne w modernizację i „postęp”, to utrzymanie tego wszystkiego musi kosztować. Ale nie przyznają się do tego, że zbyt lekką ręką zaciągały na ten cel kredyty, które mieszkańcy teraz będą spłacali.

W ostatnich latach lokalne władze intensywnie korzystały ze środków z UE. Niemal w każdym regionalnym programie operacyjnym z lat 2007–2013 wykorzystano 100 proc. alokacji. – Pieniądze europejskie fajnie się wydaje, ale przy podejmowaniu decyzji o inwestycji nie wszystkie samorządy brały pod uwagę, co będzie działo się później, zwłaszcza w kwestii kosztów utrzymania. Niestety nie wszędzie dobrze to wykalkulowano – uważa dr Aleksander Nelicki, ekspert od finansów komunalnych.

Skutek jest taki, że samorządy toną teraz w długach. W latach 2007–2013 ich zadłużenie wzrosło o ponad 44 mld zł. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że zna wypadki, w których zadłużenie gmin w ciągu roku wzrosło nawet o 30 proc. Ponad 100 jednostek samorządu terytorialnego przekroczyło dopuszczalny poziom zadłużenia tylko w ciągu jednego roku. Gminy łatwo się zadłużały na inwestycje komunalne. Aby móc skorzystać ze środków unijnych, musiały najpierw wyłożyć swoje wkłady pieniężne. Zaciągały więc kredyty, choć wielu samorządom brakowało pieniędzy na regulowanie swoich zobowiązań. Sięgały do subwencji oświatowej, depozytów czy innych środków, do których uruchomienia nie były upoważnione. Brały pieniądze nawet z wypłat wynagrodzeń dla urzędników i składki ZUS.

Teraz gminy zaczęły obciążać kosztami inwestycyjnymi mieszkańców. Najlepiej widać to na przykładzie zmieniających się opłat za wodę i ścieki. Inwestycje w sieci wodociągowo-kanalizacyjne dla wielu gmin były priorytetowym projektem unijnym. A teraz rosną ceny za metr sześcienny wody o kilkanaście groszy, a także opłaty abonentowe za utrzymanie w gotowości urządzeń wodociągowych. Ale np. w Gubinie w Lubuskiem od 1 maja podwyżki za 1 m sześc. ścieków i wody wyniosą aż 76 gr. Woda i ścieki to niejedyna sfera, w której gminy notorycznie poszukują możliwości narzucania wyższych opłat. Z danych UOKiK‑u wynika, że mieszkańcy często skarżą się także na podwyżki cen za wywóz odpadów, bilety komunikacji miejskiej, energię i czynsze w lokalach komunalnych. Jeszcze podczas prac sejmowych nad ustawą śmieciową Polska Izba Gospodarki Odpadami oraz Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami uprzedzały, że monopol komunalny oznacza podwyżki cen i że proponowane rozwiązania nie będą z korzyścią dla ludzi. Mówiły, że za likwidację konkurencji i wprowadzenie monopolu komunalnego zapłacą Polacy. I tak się dzieje, choć rząd się zaklinał, że podwyżek nie będzie.

Fundusze unijne z perspektywy finansowej 2014–2020 są do wzięcia. Ze względu na obecny stan zadłużenia, samorządom będzie dużo trudniej pozyskać środki na wkład własny. – Wymusi to na lokalnych władzach podejmowanie mądrzejszych decyzji – uważa dr Aleksander Nelicki. Opłat dla mieszkańców nie można podnosić w nieskończoność, bo przestaną je płacić. Budżety domowe napięte są przecież do granic możliwości.Źródło: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 06 kwiecień 2015 14:16
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Gminy wystawiają mieszkańcom rachunek. Drożeje wszystko: woda, ścieki, śmieci…