Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Kulisy afery wartej miliardy złotych. W aptekach lekarstw brak, bo są wywożone za granicę
Kategoria: Gospodarka polska   Niedziela, 14 czerwiec 2015 09:42 Autor: admin

Kulisy afery wartej miliardy złotych. W aptekach lekarstw brak, bo są wywożone za granicę

Kulisy afery wartej miliardy złotych. W aptekach lekarstw brak, bo są wywożone za granicę foto: Christine Dela Cerna/Wikimedia Commons/CC
– Wydawało mi się to dziwne, że leki wyjeżdżają z Polski, podczas gdy w kraju nie ma do nich dostępu lub dostęp ten jest utrudniony - tłumaczy gość Piotra Nisztora w programie "Rozmowy Ściśle Jawne" Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas dyskusji na antenie Telewizji Republika poseł Latos opisał mechanizm procederu: "Pacjent zgłasza się z receptą po lek, apteka nie ma go w swoim asortymencie, więc zgłasza się do hurtowni – tam też otrzymuje odmowę. Leki w Polsce są dostarczane przez producentów nawet na 150 procent zapotrzebowania, a brakuje ich na rynku, bo są wywożone za granicę".

– Może tak działać kilkadziesiąt, a nawet ponad sto hurtowni. Powinien w tej sprawie działać Główny Inspektor Farmaceutyczny – podkreślił poseł PiS. Ile kosztuje ten przekręt? – Chodzi o kwoty rzędu setek milionów, a nawet dochodzące do miliardów złotych.

Poseł Latos jest przewodniczącym komisji zdrowia i uważa, że wina leży w nieuregulowaniu przepisów dotyczących marży na leki sprzedawane za granicą oraz częstą złą interpretację prawa - informuje telewizjarepublika.pl
– 5-procentowe marże, które mają hurtownie w Polsce, powinny obowiązywać również za granicą – stwierdził.  

Leki skupowane w polskich hurtowniach są bardzo drogie za granicą. – Wielokrotnie droższe niż w Polsce i można na nich zarabiać gigantyczne pieniądze – mówił. – Leki wysyła się z marżą wielokrotnie wyższą niż 5 proc. i to powoduje wielomilionowe zyski dla polskich hurtowni farmaceutycznych – tłumaczył. – Pokusa była aż duża, że zgodzono się na niezgodną z prawem interpretację – dodał.

Co najważniejsze, skandal dotyczy również leków ratujących życie.

 

Źródło: Niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Niedziela, 14 czerwiec 2015 15:14
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Kulisy afery wartej miliardy złotych. W aptekach lekarstw brak, bo są wywożone za granicę