Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska To może byc koniec trendu spadkowego na rynku nieruchomości
Kategoria: Gospodarka polska   Poniedziałek, 10 czerwiec 2013 12:15 Autor: admin

To może byc koniec trendu spadkowego na rynku nieruchomości

W maju przeciętna cena mieszkania w dużym mieście była o 0,7 proc. wyższa niż w kwietniu – wynika z odczytu indeksu Open Finance i Home Broker.

Od grudnia ubiegłego roku poziom cen wzrósł o 6,9 proc., ale wciąż za wcześnie jest, aby uznać, że zapoczątkowany 63 miesiące temu trend spadkowy na rodzimym rynku mieszkaniowym został zatrzymany. Nie można bowiem zapomnieć, że wciąż w ujęciu 12-miesiecznym odczyt Indeksu wskazuje na regres cen. Co prawda korekta wynosi tylko 2,2 proc., ale wciąż jest to odczyt ujemny.

Najbliższe miesiące mogą przynieść potwierdzenie tezy o stabilizacji rodzimego rynku mieszkaniowego w 2013 roku płynącej z ankiety przeprowadzonej wśród doradców Home Broker i Lion’s Bank. Przemawiać za tym może fakt najtańszych w historii kredytów hipotecznych (w ciągu 9 miesięcy staniały one o jedną czwartą), co nie pozostanie bez pozytywnego wpływu na popyt na mieszkania. Na możliwe zmiany może też wskazywać rosnąca aktywność inwestorów. Dziś zgodnie z danymi wspomnianych firm jest ich dwukrotnie więcej niż jeszcze pół roku temu. Z drugiej strony trzeba pamiętać o wciąż bardzo wysokiej podaży mieszkań deweloperskich oraz słabych danych o rozwoju gospodarczym, co wzmaga obawy o poziom wynagrodzeń i zatrudnienia (strona popytowa rynku).

Bieżący odczyt indeksu zmian cen mieszkań wskazuje ponadto na zanikanie wpływu na rynek zakończenia programu „Rodzina na swoim”. Faworyzował on zakupy tańszych lokali, a o dopłaty można było ubiegać się do końca ubiegłego roku. Spowodowało to spadek liczby zawieranych transakcji na początku bieżącego roku oraz wzrost przeciętnej ceny transakcyjnej wynikającej ze zmiany jakości sprzedawanych lokali.

Wraz ze zbliżaniem się końca roku na rynek oprócz naturalnych mechanizmów działać też będą dwa czynniki – możliwy do wprowadzenia przez KNF wymóg posiadania 10-proc. wkładu własnego, a także medialne doniesienia o procedowanym przez Sejm programie dopłat do kredytów „Mieszkanie dla młodych”. Pierwszy z nich może spowodować wzrost popytu na mieszkania pod koniec bieżącego roku. Wpływ „Mieszkania dla młodych” może być odwrotny, ale wiarygodnie ocenić będzie go można dopiero, gdy faktycznie stosowna ustawa zostanie uchwalona przez Sejm, a Prezydent złoży na niej swój podpis.Źródło artykułu: Forsal.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 czerwiec 2013 13:47
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska To może byc koniec trendu spadkowego na rynku nieruchomości