Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Dramatyczne załamanie wpływów z podatku VAT
Kategoria: Gospodarka polska   Środa, 02 wrzesień 2015 07:07 Autor: admin

Dramatyczne załamanie wpływów z podatku VAT

Dramatyczne załamanie wpływów z podatku VAT foto: Wikimedia Commons/CC

1. Jak poinformował w ostatnich dniach dziennik „Rzeczpospolita” dochody budżetowe z podatku VAT w 2015 roku mogą być niższe od 7 do 9 mld zł od tych zaplanowanych na poziomie 134,6 mld zł.

Tak głęboki spadek dochodów budżetowych z tytułu tego podatku w roku 2015 wynika z danych przedstawionych przez resort finansów za I półrocze, z których wynika, że do budżetu wpłynęło ok. 71 mld zł czyli o 5,5% środków mniej niż rok wcześniej.

Wszystko to dzieje się w sytuacji kiedy tzw. baza podatkowa tego podatku w cenach bieżących mimo deflacji wzrosła o 1,6%, a sama konsumpcja gospodarstw domowych o 1,4%.

2. Ponadto minister finansów zarówno w roku 2014 jaki 2015 wprowadził do ustawy o podatku VAT zmiany polegające na wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT, co oznacza, że podatek płaci ostateczny odbiorca w niektórych grupach towarowych (ostatnio w obrocie elektroniką), czy też tzw. mechanizm solidarnej odpowiedzialności sprzedającego i kupującego (np. w obrocie paliwami), a mimo tego tzw. luka podatkowa z roku na rok się powiększa.

Luka podatkowa to różnica pomiędzy potencjalnymi wpływami opartymi na danej bazie podatkowej, a wpływami rzeczywistymi i w podatku VAT od roku 2010 kiedy wynosiła 1,5% PKB , w roku 2014 urosła dwukrotnie do blisko 3% PKB, a więc do kwoty przekraczającej 50 mld zł.

Nie zmniejsza się także luka podatkowa w obrocie paliwami, która od kilku lat szacowana jest przez organizacje branżowe na przynajmniej 10 mld zł rocznie i widać ją bardzo wyraźnie po obrotach olejem napędowym.

Wprawdzie wartość obrotu tym paliwem wzrosła w 2014 roku o 8% ale import i dostawy wewnątrz wspólnotowe (z krajów UE) wzrosły aż o 30%, a więc przy produkcji krajowej utrzymującej się na poziomie roku ubiegłego, duża część tego importu została sprzedana w szarej strefie.

3. Informacje publikowane przez Rzeczpospolitą nie są niestety zjawiskiem nowym.

Przypomnijmy tylko, że spadek dochodów podatkowych w stosunku do PKB jest wyraźnie obserwowany od końca 2007 roku i to mimo rosnących z roku na rok stawek podatkowych za rządów Platformy i PSL-u.

Relacja ta wyraźnie rosła w latach 2005-2007 z 15,9% do 17,5%, a już od 2008 roku zaczęła gwałtownie spadać do 14,6% w 2013 roku, a na koniec 2014 roku wynieść niecałe 14% PKB (dotyczy to 4 najważniejszych podatków VAT, akcyzy, PIT i CIT).

Ta różnica pomiędzy najlepszą wydajnością w 2007 roku i najgorszą w 2014 roku wynosi 3,5% PKB, co w warunkach roku 2014 oznacza, że do prywatnych kieszeni zamiast do budżetu państwa, wpłynęła kwota wynosząca ponad 60 mld zł (1% PKB w cenach bieżących w 2014 17,4 mld zł).

Widać wyraźnie, że rządząca koalicja nie radzi sobie ze zbieraniem podatków, a wielkość luki podatkowej jest dosłownie porażająca.Źródło: Blog Zbigniewa Kuźmiuka


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 02 wrzesień 2015 10:49
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Dramatyczne załamanie wpływów z podatku VAT