Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Rządzący Polską nie znają krzywej Laffera: Dlatego budżet ciągle notuje straty
Kategoria: Gospodarka polska   Wtorek, 15 wrzesień 2015 08:43 Autor: admin

Rządzący Polską nie znają krzywej Laffera: Dlatego budżet ciągle notuje straty

Doradca ekonomiczny prezydenta Ronalda Reagana, prof. Arthur Laffer przedstawił graficznie zależność, która powinna być dla wszystkich oczywista.

Stanowi ona, że zwiększeniu stopy podatkowej do pewnego momentu towarzyszy również wzrost przychodów budżetu, a po przekroczeniu określonego punktu przychody maleją niezależnie od skali i dynamiki wzrostu stopy opodatkowania. Jak powiedział Bohdan Wyżnikiewicz, ekonomista, statystyk i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, prawidłowość ta jest oczywista dla każdego obserwatora życia gospodarczego, w odróżnieniu od niektórych byłych ministrów finansów.

– Mieliśmy w Polsce sytuację, w której poważnie zwiększano wysokość akcyzy na alkohol w celu walki z nadmiernym spożyciem tego rodzaju produktów przez społeczeństwo. Po zmianie rządowej strategii i ponownym obniżeniu akcyzy przychody budżetowe zaczęły systematycznie wzrastać, a ludzie chętniej sięgali po tańszą wódkę niż po alkohol z niepewnych źródeł. Podniesienie akcyzy na papierosy również dało opisany przez Laffera efekt, powodując zmniejszenie przychodów do budżetu – cena papierosów była tak wysoka, że ludzie rzucali palenie bądź sięgali po papierosy z przemytu. Biorąc pod uwagę historyczne doświadczenia, politycy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że podnoszenie podatków często powoduje zmniejszone wpływy do budżetu, a ich obniżanie daje efekty pozytywne – opisuje Wyżnikiewicz.

eNewsroom/ as/ wGospodarce.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 15 wrzesień 2015 12:20
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Rządzący Polską nie znają krzywej Laffera: Dlatego budżet ciągle notuje straty