Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Opozycja ostrzegała ws. Ciechu już w lutym! Nikt nie chciał tego słuchać
Kategoria: Gospodarka polska   Sobota, 24 październik 2015 15:40 Autor: admin

Opozycja ostrzegała ws. Ciechu już w lutym! Nikt nie chciał tego słuchać

Opozycja ostrzegała ws. Ciechu już w lutym! Nikt nie chciał tego słuchać foto: Wikimedia Commons/CC

Ujawnione przez TV Republika taśmy rzucają nowe światło na sprawę prywatyzacji Ciechu, która od wielu miesięcy budziła uzasadnione wątpliwości wśród ekspertów ekonomicznych i posłów opozycji. Doniesienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa w tej sprawie wpłynęło do prokuratury niemal rok temu.

O dwuznacznych działaniach głównych polityków Platformy Obywatelskiej informował wówczas prokuraturę Patryk Jaki, poseł Solidarnej Polski. Politycy koalicji lekceważyli wówczas słowa o niepokojących transakcjach dotyczących ważnych spółek Skarbu Państwa. Nowe taśmy pokazują, że młodemu parlamentarzyście z Solidarnej Polski należało wówczas przyznać rację.

O tym, że w tej sprawie jest mnóstwo nieprawidłowości mówiłem już w lutym br. Pamiętam reakcje posłów Platformy Obywatelskiej, którzy szydzili wówczas z moich słów. Historia przyznała mi rację. To było widać od samego początku, przecież akcje Ciechu sprzedawano po zaniżonej kwocie, co przyznawali wówczas niemal wszyscy rynkowi specjaliści. Kupujący zrobili transakcję życia, zarabiając na Ciechu olbrzymie pieniądze. A jest to spółka wyjątkowa, jedna z największych firm chemicznych w Europie i na świecie. Wszyscy przez wiele lat dotowaliśmy jej kapitał, mając świadomość tego, że to jest jedno z polskich dóbr narodowych. Prywatyzując Ciech w taki sposób, nawiązano do wielu haniebnych prywatyzacji prowadzonych na początku lat 90. Taśmy pokazują, że politycy Platformy Obywatelskiej byli chłopcami na posyłki ważnych biznesmenów. Tylko w Polsce możliwe jest też to, że temat praktycznie nie istnieje w mediach głównego nurtu. To pokazuje, że polskie państwo jest skolonizowane przez grupy interesów. – mówi Patryk Jaki.

Ciech S.A., który jest jednym z potentatów polskiego rynku chemicznego, zaczął pod koniec 2014 roku przynosić zyski, które dawały na stabilność przedsiębiorstwa będącego w rękach Skarbu Państwa. W 2014 roku zysk spółki sięgał już 170 milionów złotych. W 2014 roku Skarb Państwa zdecydował o sprzedaży pakietu akcji Ciech-u, KI Chemistry wchodzącemu w skład imperium Jana Kulczyka. Budżet zyskał na tym około 600 milionów złotych. Dziś wyprzedany przez rząd pakiet akcji jest wart przeszło 1,5 mld zł.



Źródło: wGospodarce.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)



Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 24 październik 2015 20:06
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Opozycja ostrzegała ws. Ciechu już w lutym! Nikt nie chciał tego słuchać