Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Właśnie mija 5 lat od podniesienia stawek podatku VAT, które miały funkcjonować tylko przez 3 lata. Tak nam obiecywał Donald Tusk...
Kategoria: Gospodarka polska   Niedziela, 03 styczeń 2016 12:58 Autor: admin

Właśnie mija 5 lat od podniesienia stawek podatku VAT, które miały funkcjonować tylko przez 3 lata. Tak nam obiecywał Donald Tusk...

Pod koniec 2010 roku platformiana ekipa zatwierdziła ustawę podnoszącą wysokość płaconego przez Polaków podatku VAT z poziomu 7 do 8 proc. oraz z 22 do 23 proc. Wyższe stawki tego podatku miały obowiązywać od 2011 do 2013 roku. Okazało się jednak, że pod koniec 2013 roku Platforma podjęła decyzję o utrzymaniu wyższych stawek VAT na lata 2014 - 2016. Szacuje się, że skumulowany obywatelski koszt podwyższenia stawek podatku VAT wyniósł już co najmniej 20 mld zł!       

Przypomnijmy - w drugiej połowie 2010 roku rząd Donalda Tuska stanął pod ścianą. Zagraniczni wierzyciele zaczęli się domagać spłaty coraz większych odsetek od długów, a pieniędzy na to w kasie państwa nie było. Ekipa Platformy wpadła jednak na pomysł, aby dodatkowe kilka miliardów zabrać Polakom podwyższając im stawkę podatku VAT. W ten sposób z początkiem 2011 roku podwyższone zostały podstawowe stawki VAT z 7 na 8 proc i z 22 na 23 proc. Rozwiązanie to miało być czasowe i obowiązywać tylko do końca 2013 roku. Tusk obiecał Polakom, że z początkiem 2014 roku przywróci normalne stawki (7 i 22 proc.). Obietnicy tej oczywiście nie dotrzymał i zgodnie z przyjętym pod koniec 2013 roku rozporządzeniem podwyższone stawki podatku VAT będą obowiązywały aż do 2016 roku włącznie.

Jeszcze w ubiegłym roku pojawiły się w mediach informacje, jakoby stawki podatku VAT miały wrócić do poziomu 7 i 22 proc. już od 1 stycznia 2016 roku. Niestety wszelkie spekulacje uciął wiceminister finansów w rządzie Ewy Kopacz Janusz Cichoń, który w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował oficjalnie: "Rząd nie planuje wcześniejszej obniżki stawek VAT i odbędzie się ona planowo od 2017 roku (...) Dotychczasowa sytuacja finansowa państwa nie pozwoliła na wcześniejsze obniżenie stawki VAT". Niedługo po tym ekipa PO-PSL zapisała wyższe stawki podatku VAT do budżetu kraju na 2016 rok. 

Szacuje się, że skumulowany obywatelski koszt podwyższenia stawek podatku VAT wyniósł za lata 2011-2015 co najmniej 20 mld zł (roczny koszt to około 4 mld zł). Dla uświadomienia sobie z jak gigantyczną kwotą mamy do czynienia, warto zauważyć, że organizowana z rozmachem przy udziale tysięcy wolontariuszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP), aby mogła zebrać taką kwotę (20 mld zł), to musiałaby zorganizować 376 finałów takich jak w 2015 roku!

 

Źródło: niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 04 styczeń 2016 01:19
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Właśnie mija 5 lat od podniesienia stawek podatku VAT, które miały funkcjonować tylko przez 3 lata. Tak nam obiecywał Donald Tusk...