Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Od dzisiaj zagraniczne banki zaczynają się wreszcie składać na dochody polskiego budżetu
Kategoria: Gospodarka polska   Poniedziałek, 01 luty 2016 07:28 Autor: admin

Od dzisiaj zagraniczne banki zaczynają się wreszcie składać na dochody polskiego budżetu

Od dzisiaj zagraniczne banki zaczynają się wreszcie składać na dochody polskiego budżetu foto: Wikimedia Commons/CC

1. Dzisiaj zaledwie po 2,5 miesiącach od powstania rządu premier Beaty Szydło wchodzi w życie tzw. podatek bankowy, co oznacza, że sektor finansowy zacznie się składać w większej niż do tej pory mierze na dochody budżetowe.

Mimo tego, że posłowie Platformy i Nowoczesnej zarówno na sali plenarnej jak i na komisji finansów publicznych stawali na głowach, żeby maksymalnie przeszkadzać w sprawnym procedowaniu tego projektu ustawy, nie udało się ani tych prac uniemożliwić, ani nawet zahamować.

Używali różnego rodzaju kruczków prawnych, żądali dodatkowych ekspertyz, grzmieli że projekt ustawy o tzw. podatku bankowym jest niezgodny z Konstytucją RP i prawem europejskim, wreszcie zgłaszali niezliczone ilości wniosków o przerwy ale zwyczajnie nie dali rady.

2. Przypomnijmy tylko, że tzw. podatek bankowy dotyczy nie tylko sektora bankowego ale szerzej całego sektora finansowanego w tym także instytucji ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a także firm pożyczkowych, które w ostatnich latach powstawały jak grzyby po deszczu.

Podatek będzie pobierany w każdym miesiącu roku gospodarczego według stawki 0,0366% (0,44% rocznie) od aktywów bankowych i według stawki 0,05% od instytucji ubezpieczeniowych i nie będzie mógł być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów (czyli musi być płacony z wypracowanego zysku) i w związku z tym nie powinien zmniejszyć kwoty podatku dochodowego wpłacanej do tej pory do budżetu przez sektor finansowy (banki wpłacają około 3,5-4 mld zł podatku dochodowego rocznie).

Z opodatkowania zwolniono sumy bilansowe banków nie przekraczające 4 mld zł, (dla firm ubezpieczeniowych nie przekraczające 2 mld zł, a dla pożyczkowych nie przekraczające 200 mln zł), a także podmiotowo Bank Gospodarstwa Krajowego i ewentualnie inne banki państwowe, które mogłyby powstać w przyszłości.

Podatek ma przynieść w wymiarze rocznym według szacunków dołączonych do projektu ustawy od 6,5-7 mld zł dodatkowych dochodów budżetowych i w konsekwencji pomniejszy on zysk netto sektora bankowego, który od kilku lat oscyluje w granicach 16-17 mld zł rocznie.

3. Od momentu kiedy Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło w swym programie wyborczym propozycję wprowadzenia tego podatku, banki w Polsce uruchomiły wszystkich swoich „obrońców” aby „zohydzać” ideę tego podatku.

Mogliśmy już wtedy ale i teraz usłyszeć, że podatek bankowy między innymi zmniejszy akcję kredytową banków, ba że pełne jego koszty zostaną natychmiast przerzucone na klientów banków i instytucji ubezpieczeniowych.

Nowy minister finansów Paweł Szałamacha mówi jednak całkiem otwarcie, że gdyby tego rodzaju działania banków miały jednak miejsce, zostanie uruchomiony Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który jest powołany właśnie po to aby tego rodzaju praktyki uniemożliwić.

Gdyby jednak UOKiK nie był w stanie nad tym procederem zapanować, minister finansów może także wykorzystać największy pod każdym względem bank PKO BP S.A (Skarb Państwa jest jego większościowym właścicielem), do podyktowania na rynku odpowiedniego poziomu marż i opłat bankowych, tak aby konkurencja zagraniczna musiała się do tego dostosować (inaczej ich klienci przeniosą się właśnie do PKO BP).

4. Właśnie minister skarbu zaproponował zmiany w radzie nadzorczej tego banku, aby jego nowi przedstawiciele zobowiązali zarząd banku do przedstawienia odpowiedniej strategii w tym zakresie, ponieważ dotychczasowe kierownictwo jakoś specjalnie się nie pali do realizacji tego rodzaju polityki.

Niezależnie od tego jak będzie ostatecznie reagował zarząd PKO BP na to co się dzieje na rynku bankowym, od dnia dzisiejszego podmioty sektora finansowego zaczną się co miesiąc składać mocniej niż do tej pory na dochody polskiego budżetu.

 

Źródło: Blog Zbigniewa Kuźmiuka


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)1 komentarz

 • Link do komentarza hansje Poniedziałek, 01 luty 2016 19:59 napisane przez hansje

  ..Ale osssochozzii ??... Panie Kuźmiuk ?..
  O pieniądze ?.. Bo jesli nie wiadomo, osssochozzi,
  to na pewno chozzi o NASZE pieniądze ? :) ..
  Cytuję: - "..ba że pełne jego koszty zostaną natychmiast przerzucone na klientów banków i instytucji ubezpieczeniowych."... Koniec cytatu :) .. I dalej - różne bajeczki :) ..
  Że "minister może", "NBP może.." - i te pe :) ..
  Owszem Polska bankom "może" :) .. Wiemy, co :) ...
  Czy Pan, Panie Kuźmiuk, NAPRAWDĘ w to wierzy ?.. W to, CO Pan wypisuje - powtarzając za opowiastkami Prezia, a co "sukces" - to ROZDAWNICTWO - na PANA, Panie Kuźmiuk, koszt :) ..
  SKĄD ma Pan Prezes wziąć te 500 złotych na dziecko ? :) ... Jak Pan myśli ?
  OD BANKÓW, ubezpieczalni i marketów, mówi Pan ? :D ...
  Myśli Pan, że za miesiąc PZU NIE podniesie stawek OC i wszystkiego innego ? :) ..
  A ZAŁOŻYMY SIĘ ? ;) .. Że nie zaczną odtąd rosnąć CENY wszystkiego ? :) ...
  Kto - kim kręci ?.. Pies - ogonem, czy ogon - psem ?.. :) ...
  Od kiedy to nagle PiS ma rządzić bankami (i Niemcami), które Polskę mają już dawno w kieszeni ? :) ..
  Między innymi - "dzięki" haniebnemu podpisowi nieświętej pamięci Lecha, że aż mu się stalówka złamała ? :) .. A który sprowadził nam na głowy Bnai Brith, a Pan Smolar jest NIE DO RUSZENIA, ważniejszy nawet od Pana Dukaczewskiego ? ;) ...
  To jest OBRAŹLIWE dla Polaków - wypisywać takie pierdoły, Panie Kuźmiuk...
  CHYBA, ze SAM PAN W TO WIERZY, co Pan opowiada...
  Ja, w każdym razie, oczekuję zwiększenia mi stawki "ubezpieczenia" za auto, o CO NAJMNIEJ 200 złotych rocznie...
  A co do "500 złotych" - wypowiedział się już Pan Korwin-Mikke, nic dodać, nic ująć :) ..
  Co do "wieku emerytalnego".. CO ZA RÓŻNICA ?.. Skoro za kilka lat NIKT już nie dostanie, żadnych emerytur, ani rent, jeśli wcześniej sobie nie wyprowadził do rajów - odpowiednich kwot, poza kontrolą Wielkiego Brata Bankowego... ;) ...
  Za kilka lat - może nie być już Polski i powiedzą, że nie ma komu wypłacać "świadczeń"
  Całą listę tych "sukcesów" PiS"-u wymienił tu gdzieś pewien PROFESOR, nazwiskiem NOWAK...
  PAN TEŻ, Panie Kuźmiuk, tylko PRZEPISUJE od PiS-u ?..
  NIE ISTNIEJE dla Pana kwestia ustawy 1066 ?...
  Ani 65-ciu miliardów dolarów, jakie lada moment wyłudzi zuchwale "przedsiębiorstwo Holocaust" Pana Abrahama Foxmanna i Spółka ?... A może JUŻ to zrobili ?..
  Dlaczego nowa Władza, rzekomo polska, W DALSZYM CIĄGU rzuca Polaków na żer zbrodniarzom "szczepionkowym" i w ogóle "zdrowotnym", zamiast natychmiast wsadzić do więzienia całe "Ministerstwo Zdrowia" i Izbę lekarską ?.. (pierwsza, podpisana przez Pana Dudę Ustawa, zaraz po przejęciu Prezydentury.
  Z MARSZU, ze tak powiem..) KOMU więc służy PiS, jego Prezes, Premier rządu, Sejm, oraz Prezydent ?..
  Bo chyba NIE POLAKOM ????.. W CZYM ma być niby PiS lepszy od poprzedniej bandy, pardon, partii ?...
  SKOŃCZ PAN więc opowiadać tu baje dla durniów, OK ?...
  "Ech, wziąłbym pałę..." (cytat z Sapkowskiego :) ..)

Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 01 luty 2016 09:37
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Od dzisiaj zagraniczne banki zaczynają się wreszcie składać na dochody polskiego budżetu