Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska ZUS-owi brakuje pieniędzy na emerytury
Kategoria: Gospodarka polska   Czwartek, 25 luty 2016 17:11 Autor: admin

ZUS-owi brakuje pieniędzy na emerytury

ZUS-owi brakuje pieniędzy na emerytury foto: Wikimedia Commons/CC

ZUS wyliczył, że w ciągu pięciu lat na emerytury i renty zabraknie 250 mld zł, a w wersji pesymistycznej aż 400 mld. Dziura będzie jeszcze większa, jeśli zostanie obniżony wiek emerytalny.

„Gazeta Wyborcza” powołuje się na najnowszą prognozę dla funduszu, z którego wypłacane są emerytury i renty. ZUS przygotował ją w oparciu o prognozy Eurostatu o demografii oraz ministerstwa finansów o stopie bezrobocia, inflacji, wzroście płac i PKB.

Rozważane są trzy warianty rozwoju sytuacji.

Wariant optymistyczny zakłada, że na emerytury będzie brakować w latach 2017-21 ok. 50 mld rocznie, wariant umiarkowany, że ok. 56-68 mld, a wariant pesymistyczny, że w 2021 r. zabraknie 76 mld, a w 2021 aż 91 mld zł.

Powodem niedoborów w kasie jest sytuacja demograficzna. Liczba Polaków systematycznie spada. Społeczeństwo się starzeje. „W 2021 r. osób w wieku produkcyjnym będzie aż o ponad 600 tys. mniej niż dziś (…) będzie za to ponad 450 tys. osób w wieku poprodukcyjnym” przestrzega „Gazeta Wyborcza”, zaznaczając, że dane o deficycie uwzględniają już oszczędności ze stopniowego podwyższania wieku emerytalnego do 67 lat.

Komentarz: Wyborcza szaleje – to wie każdy, więc rewelacje podawane przez tę „gazetę” należy brać z przymrożeniem oka.

Jednak sytuacja ZUS jest tragiczna o czym piszemy od dawna.

 

Źródło: Ruch Obywatelski


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 25 luty 2016 22:34
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska ZUS-owi brakuje pieniędzy na emerytury