Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Rząd przymierza się do likwidacji składek ZUS
Kategoria: Gospodarka polska   Środa, 09 marzec 2016 20:08 Autor: admin

Rząd przymierza się do likwidacji składek ZUS

Rząd przymierza się do likwidacji składek ZUS foto: Wikimedia Commons/CC

W wywiadzie dla DGP premier Beata Szydło ujawniła, że rząd rozważa wprowadzenie rewolucyjnych wręcz zmian w systemie podatkowym. Chodzi o ujednolicenie obowiązujących dotychczas wielu danin i połączenie ich w jeden podatek.

O samej konstrukcji podatku na razie wiemy niewiele. Wiadomo tylko, że nowy jednolity podatek miałby być daniną „idealnie progresywną”. Nie istniałyby zatem zdefiniowane progi i stawki podatkowe. Sama stawka natomiast zmieniałaby się płynnie wraz ze wzrostem dochodów.

Nowy podatek pozwoliłby na ujednolicenie różnych form zatrudnienia, a co za tym idzie – różnych form opodatkowania. Zniwelowane zostałyby zatem różnice między opodatkowaniem umów o pracę, umów zlecenia czy działalności gospodarczej.

Według informacji DGP, ujednolicenie podatku i uproszczenie sposobu jego poboru wiązałoby się również z likwidacją ulg podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku. Oba te składniki byłyby już prawdopodobnie zawarte w samych stawkach nowego podatku.

Wpływy z nowego podatku w założeniu pozwoliłyby na sfinansowanie zarówno systemu emerytalnego, jak i służby zdrowia. Dodatkowo zamiana systemu zdefiniowanych składek na system „jednego podatku” pozwoliłaby rządowi na bardziej elastyczne zarządzanie środkami budżetowymi. Rząd miałby wówczas możliwość „przesuwania” pieniędzy na konkretne cele, w zależności od aktualnych potrzeb. Środki nie byłyby bowiem związane z jednym konkretnym funduszem.

zus.pox.pl/DK

 

Źródło: Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 09 marzec 2016 21:48
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Rząd przymierza się do likwidacji składek ZUS