Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Od dziś obowiązuje zakaz sprzedaży polskiej ziemi. UE grozi sankcjami
Kategoria: Gospodarka polska   Sobota, 30 kwiecień 2016 12:07 Autor: admin

Od dziś obowiązuje zakaz sprzedaży polskiej ziemi. UE grozi sankcjami

Od dziś obowiązuje zakaz sprzedaży polskiej ziemi. UE grozi sankcjami foto: Wikimedia Commons/CC

Ustawa wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na okres pięciu lat z wyjątkiem nieruchomości nieprzekraczających 2 ha oraz tych przeznaczonych np. na cele nierolne, jak chociażby przygotowane pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy magazyny. Odtąd podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi będzie dzierżawa.

Nowe przepisy regulują również prywatny obrót ziemią. Zakładają one, że nabywcą ziemi rolnej może być tylko rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od pięciu lat mieszka w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka należąca do jego gospodarstwa.

Nowe przepisy nie dotyczą kościołów oraz związków wyznaniowych.

Komisja Europejska już zapowiedziała, że będzie sprawdzać, czy ustawa o obrocie polską ziemią jest zgodna z unijnym prawem. Teoretycznie możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury o naruszenie prawa UE, która to procedura zwykle prowadzi do zmiany regulacji przez państwo członkowskie lub przekazania sprawy do Trybunału UE. Trybunał może nałożyć na dany kraj kary finansowe.

mn

 

Źródło: Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 30 kwiecień 2016 12:57
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Od dziś obowiązuje zakaz sprzedaży polskiej ziemi. UE grozi sankcjami