Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Polska szuka panaceum na rosyjski gaz
Kategoria: Gospodarka polska   Środa, 01 czerwiec 2016 09:12 Autor: admin

Polska szuka panaceum na rosyjski gaz

Polska szuka panaceum na rosyjski gaz foto: RIA Novosti/Wikimedia Commons/CC

Na konferencji prasowej we wtorek zastępca dyrektora zarządzającego Gazpromu Aleksandr Miedwiediew, poproszony o skomentowanie słów polskiego polityka, powiedział: „Każdy ma prawo wyboru sposobu zakupu gazu oraz zapewnienia konkurencyjności swojej gospodarki, ale chciałbym przypomnieć, że jeszcze całkiem niedawno wolumen dostaw do Polski na wniosek strony polskiej został zwiększony. Ponadto wiemy, że znaczne terytorium Polski do tej pory nie zostało przyłączone do sieci gazowej. Swego czasu prowadziliśmy negocjacje z polskimi kolegami na temat tego, jak zabezpieczyć popyt wynikający z braku gazu na dużym obszarze Polski”.

Następnie Miedwiediew próbował postawić się na miejscu Naimskiego: „Gdybym znalazł się na sekundę w skórze tego pana i pomyślał: „skąd brać gaz, jeśli nie będzie rosyjskiego gazu lub będzie go mniej? Wybudujemy terminal (LNG – przyp. red.). Dużo mówi się o tym, że amerykański LNG jest panaceum na rosyjski gaz. Dużo było szumu wokół wysłania pierwszego tankowca z amerykańskim gazem skroplonym do Europy, który powinien przypłynąć do portugalskiego portu. Jednak amerykański tankowiec „wciągnął w płuca” cenowe powietrze i odpłynął z Portugalii do innego miejsca”.

Według słów Miedwiediewa, jest to kolejny dowód na to, że konkurencyjność amerykańskiego LNG będą określać właśnie gospodarcze czynniki, a nie polityka.

— Obecnie są bardziej pożądane miejsca przeznaczenia amerykańskiego LNG, niż europejskie… Nie widzę, w jaki sposób amerykański LNG z powodu charytatywnych pobudek miałby trafiać do Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii – dodał top menadżer.

Z kolei szefowa Gazpromu Eksport Jelena Burmistrowa powiedziała, że Polska dziś znajduje się w niezbyt korzystnej sytuacji.

— Istnieje terminal gazu LNG o pojemności 5 milionów ton, zostały podpisane kontrakty, które zawarto w okresie szczytowych cen z Katarem. Dziś Polska, niestety, musiała przesunąć uruchomienie tego terminalu. Tankowce w ramach tego kontraktu płyną w innych kierunkach, a Polska musi dopłacać do wartości gazu, który dostarczany jest w innych kierunkach – powiedziała Burmistrowa.

— Z tego wynika, że koniec końców wszystko skumuluje się na konsumencie. Polityka zmienia się bardzo często, a obywatele kraju będą wybierać gospodarczą racjonalność. W przypadku każdej gospodarczej racjonalności rozumiemy, że logistyka dostaw zawsze będzie korzystniejsza ze strony rosyjskiej, kwestia jedynie w umowach handlowych i rozumnym zachowaniu się przedsiębiorstw – dodała szefowa Gazpromu Eksport.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 01 czerwiec 2016 10:54
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Polska szuka panaceum na rosyjski gaz