Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Gospodarka polska   Czwartek, 30 czerwiec 2016 19:32 Napisał

Planujesz inwestycje międzynarodowe? Sprawdź jak najlepiej kupować walutę

Kontrakty z zagranicznymi klientami zwykle wiążą się z ryzykiem, bo kursy walut nieustannie się zmieniają. Wystarczy wahanie o kilkadziesiąt groszy w krótkim okresie, by transakcja przestała się opłacać. Nawet wówczas, gdy kurs jest stabilny, warto kupować waluty, w jakich rozliczamy transakcje, na korzystnych warunkach, by zapłacić za nie najmniej, jak to możliwe. Pozwalają na to elektroniczne kantory, które przy dużych transakcjach są szczególnie przydatne.

Jak działa e-kantor?

Kantor elektroniczny różni się tym od tradycyjnego, że kupna lub sprzedaży waluty dokonujemy bez wychodzenia z domu czy biura, za pośrednictwem internetu. Cała transakcja przypomina nieco zakupy w sklepie internetowym – wybieramy walutę, którą chcemy kupić, zatwierdzamy kurs (kursy zmieniają się co kilkadziesiąt sekund), a następnie opłacamy transakcję, robiąc przelew na wskazane konto. Zwrotny przelew, czyli wymienioną walutę, otrzymujemy także na konto, które podaliśmy przy rejestracji w kantorze internetowym. Cała transakcja może potrwać nawet kilkanaście minut, jeśli nasza firma ma rachunki bankowe w tym samym banku, w którym wybrany przez nas e-kantor.

Różnica między kantorem tradycyjnym, a internetowym jest więc taka, że przez internet wymieniamy pieniądze bez ich wypłacania z konta – nie musimy dysponować gotówką, bo wystarczą internetowe przelewy. Pod względem bezpieczeństwa transakcji dużej różnicy nie ma – kantory internetowe, tak jak tradycyjne, są pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a sama transakcja w sieci jest zabezpieczona protokołem SSL.

Dlaczego w e-kantorze się opłaca?

Kantor internetowy pozwala nie tylko na zaoszczędzenie czasu, który przedsiębiorca musiałby poświęcić, żeby wypłacić gotówkę z konta i udać się do stacjonarnego kantoru, ale pozwala zaoszczędzić też pieniądze. Nawet jeśli wymiana w banku jest możliwa online, bez wypłacania gotówki, to warto porównać kursy walut w banku i e-kantorze. Pozornie różnica to tylko kilka lub kilkanaście groszy na jednostce waluty, ale gdy w grę wchodzą transakcje, w których pojawiają się duże sumy, różnica będzie znaczna.

Przykładowo: kontrakt polskiego inwestora z zagraniczną firmą opiewa na 50 tysięcy euro. Chcąc kupić taką sumę w kantorze internetowym zapłacimy nawet o 7495 zł mniej niż w dużym polskim banku! Skąd bierze się ta różnica? Otóż kantory internetowe mają znacznie niższe spready niż banki. Podczas gdy bank ustala ceny kupna i sprzedaży tej samej waluty różne o ok. 6-10%, kantor internetowy stosuje spread w wysokości 1%. Nie dolicza przy tym żadnych dodatkowych opłat za wykonanie transakcji czy założenie konta w serwisie.

Warte podkreślenia jest także to, że z kantoru internetowego można korzystać z każdego miejsca, w którym mamy połączenie z internetem, o każdej porze dnia i nocy i bez wychodzenia z domu czy biura.

Kiedy warto wykorzystać e-kantory?

Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności często mają do czynienia z transakcjami w obcych walutach, chętnie wykorzystują kantory internetowe. Dzięki nim oszczędzają na każdej transakcji nawet 8%. Kantor online pozwala między innymi zabezpieczyć się przez ryzykiem, związanym z wahaniami kursu waluty (walutę można kupić już w chwili podpisania umowy, po takim kursie, jaki zakładaliśmy, ustalając warunki z klientem). To najprostszy sposób zabezpieczenia, który nie wymaga znajomości innych instrumentów finansowych, takich jak transakcje forward czy swapy walutowe.

Kantory internetowe warto wykorzystywać w działalności firmy także wszędzie tam, gdzie potrzebne są inne waluty niż złotówka – na przykład przy delegacjach, imporcie czy eksporcie towarów i usług.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane