Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Gospodarka polska   Wtorek, 05 lipiec 2016 09:43 Autor: admin

Ostateczny koniec okradania Polaków, czy kolejny skok na OFE?

Rząd zamierza naprawić chory system emerytalny, który został stworzony w Polsce w 1999 roku. Otwarte Fundusze Emerytalne mają przestać istnieć. Zamiast nich oszczędności będą odkładane na kontrolowanych przez państwo Indywidualnych Kontach Emerytalnych, z których nie będą nas okradać żadne kapitalistyczne banki czy fundusze, jak to było w ciągu ostatnich 17 lat.

OFE okradały państwo i obywateli – tak w skrócie można określić profil funkcjonowania II filaru systemu emerytalnego, ustanowionego w 1999 roku przed nieudolny rząd AWS. W ramach niego do 2014 roku na konta prywatnych funduszy kapitałowych trafiało 19,52 proc wynagrodzenia każdego Polaka. Kapitaliści mieli inwestować i pomnażać nasze środki, aby w przyszłości wypłacać nam emerytury, które, według propagandowych obrazków, miały wystarczać na wakacje pod palmami. Oczywisty szwindel został ukrócony w 2014 roku przez rząd Platformy Obywatelskiej, który w obliczu nadchodzącej katastrofy budżetowej poszukiwał rozpaczliwie środków. Wówczas zniesiony został obowiązek przekazywania naszych pieniędzy do OFE, a każdy obywatel mógł dokonać wyboru pomiędzy powierzeniem swojej przyszłości ZUSowi, a dalszym oddawaniem środków w ręce prywaciarzy. Ostatecznie 84,6 proc. polskich pracowników wybrało publicznego ubezpieczyciela.

W OFE pozostało jednak 138,69 mld zł. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłosił właśnie, że zamierza ostatecznie zlikwidować tę patologię. Minister rozwoju Mateusz Morawiecki przytomnie zauważył, że OFE nie służą nikomu – ani państwu, który musi się zadłużać przez deficyt wpływów z tytuły składek, ani też obywatelom, których oszczędności przepadają w wyniki spadków indeksów na giełdach, przez co mogą otrzymać w przyszłości bardzo niskie emerytury. Celem rządu jest zmniejszenie dysproporcji pomiędzy ostatnią pensją a pierwszą emeryturą. Obecnie różnica ta wynosi średnio 70 proc.

Jakie rozwiązanie zastępcze proponuje Morawiecki? Jego plan zakłada przekazanie 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej, z którego pieniądze mają być w przyszłości dopłacane do emerytur. 75 proc. ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne – to średnio około 6,3 tys. zł na osobę.

----------

Obecnie Otwarte Fundusze Emerytalne dysponują kapitałami o wartości około 140 mld złotych. Ministerstwo Rozwoju zamierza podzielić te pieniądze na dwie części: 25 procent aktywów OFE (35 mld złotych) ma zostać przeznaczone na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a 75 procent (105 mld złotych) na Indywidualne Konta Emerytalne uczestników OFE, których jest 16,5 mln.

„PO ukradła 150 mld zł oszczędności emerytalnych Obywateli, a Trybunał partyjny to klepnął. Teraz PiS prawdopodobnie chce zrobić to samo – ukraść kolejne 150 mld zł. My się na to nie godzimy! Uważamy, że jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby umożliwić Obywatelom wyciągnięcie tych pieniędzy z OFE, aby już żaden rząd nigdy nie położył swoich brudnych łap na prywatnych oszczędnościach Obywateli!” – napisał na jednym z portali społecznościowych poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka.

mn

 

Źródło: STRAJKParezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 05 lipiec 2016 10:31