Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Umowa CETA powinna zawierać jedno zdanie a nie 1600 stron
Kategoria: Gospodarka polska   Poniedziałek, 17 październik 2016 19:52 Napisał

Umowa CETA powinna zawierać jedno zdanie a nie 1600 stron

CETA (The Comprehensive Economic and Trade Agreement) to umowa handlowa między UE a Kanadą, która ma doprowadzić do utworzenia strefy wolnego handlu

CETA, czyli takie TTIP z Kanadą. Polski rząd chce „tymczasowo” przyjąć tę umowę.

Jeśli ma to być wolny handel, czyli bez ograniczeń, to porozumienie między Unią a Kanadą powinno mieścić się w jednym lub paru zdaniach. Mogłoby wyglądać tak:

"UE i Kanada osiągnęły porozumienie, które zapewnia podmiotom gospodarczym po obu stronach Atlantyku możliwość prowadzenia swobodnej działalności w dziedzinie handlu i inwestycji. Zniesione zostają wszelkie bariery celne. Wymieniane towary muszą jedynie odpowiadać wymogom sanitarnym, zdrowotnym i przepisom dotyczącym bezpieczeństwa jakie obowiązują w kraju importera".

Ale my mamy 1600 stron zapisów, uwarunkowań, a przecież jeśli coś jest wolne to nie podlega żadnym, powtarzam żadnym opisom. Wolne to wolne i od terroru adwokatów.

Co nawypisywano na tych 1600 stronach? Ano kto cierpliwy może przeczytać sam, tu:

DECYZJA RADY

W sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016PC0444&from=PL

Albo można skorzystać z oryginału: Zweryfikowany pod kątem prawnym tekst CETA opublikowany w dniu 29 lutego 2016 r. i dostępny na stronie:

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2014/september/tradoc_152806.pdf

Ja tylko zwrócę uwagę na jeden szczegół: "Umowy dwustronne wskazane poniżej przestają być skuteczne i zostają zastąpione CETA. Umowy te przestają obowiązywać z dniem wejścia w życie CETA.

W tym jest: "Umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Kanady w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisana w Warszawie w dniu 6 kwietnia 2009 r.".

Podobne umowy miały: Chorwacja, Czechy, Węgry, Łotwa, Malta, Rumunia i Słowacja. Wszystkie też trafią do kosza.

Należy zapytać: "Czy inne kraje - Niemcy, Francja, Włochy... nie handlowały z Kanadą, albo robiły to na "kocią łapę" i nie miały dwustronnych umów, to czy ich porozumienia pozostają w mocy?

Czemu kasuje się umowy dwustronne tylko byłych demoludów?

Czy to nie jest tak, że PiS specjalnie rozkręcił aferę z aborcją, z aferą warszawską, a Kaczyński chlapnął o aborcji tak jak o Merkel w wywiadzie u Lisa przed wyborami prezydenckimi po to tylko by przepchnąć CETA?

A już przecież słyszymy:

Andrzej Duda: Polska popiera negocjacje z USA w sprawie TTIP.

W sobotę w miastach europejskich odbyły się wielkie demonstracje przeciwko planowanym porozumieniom UE o wolnym handlu z USA (TTIP) i Kanadą (CETA). Demonstrujący obawiają się, że w wyniku tych umów dojdzie do osłabienia standardów bezpieczeństwa w różnych dziedzinach.

A nasi spece od robienia laski durnie oświadczają:

Domagalski: Wszystkie ministerstwa wyrażają zgodę na przyjęcie CETA.

No to jak to jest? Wprowadzamy CETA na próbę, czy wszystko już jest przyklepane?

http://www.youtube.com/watch?v=FYKrthygxj0

Czy nam też po spożyciu genetycznie modyfikowanej żywności będą rosnąć świńskie ogony?

Hindusom łatwo wmówić że to dowód na reinkarnację i oni się nawet do takich osobników modlą.

Ale Polakom taki kit ciężko będzie jednak wcisnąć. Aha, pamiętajcie: "Rząd się sam wyżywi", więc to nam przypadnie skonsumować wyniki ich troski o nasze dobro.

PS. Nie dajcie się nabrać, że koszty produkcji w USA i Kanadzie są wyższe niż Polsce, a w Meksyku porównywalne co niby daje Polsce przewagę konkurencyjną w wymianie handlowej CETA oraz TTiP.

To bzdury. Te miliony nielegalnych to tańsza siła robocza niż Ukraińcy w Polsce. Przy tym subwencje rządowe dla rolników nie są sterowane tak idiotycznie jak w EU, a i tu Polscy rolnicy są daleko z tyłu, a PiS ani kiwnie w tej sprawie palcem.

A do tego jest wiele sposobów dodatkowego wspomagania. W latach 2007-2011 ponad 2300 farmerów otrzymało 3 mln $ nie produkując dosłownie niczego, nawet jednego ziarnka.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 październik 2016 21:50
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Umowa CETA powinna zawierać jedno zdanie a nie 1600 stron