Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Kwaśniewski ma wiedzę: Caracale, Francja, Putin
Kategoria: Gospodarka polska   Środa, 19 październik 2016 13:45 Autor: admin

Kwaśniewski ma wiedzę: Caracale, Francja, Putin

Kwaśniewski ma wiedzę: Caracale, Francja, Putin foto: flickr.com/Airwolfhound

— Otóż proszę pamiętać, że z dużym udziałem Polski zmusiliśmy Francuzów do odstąpienia od jednego z najbardziej dobrych kontraktów dla nich, mianowicie sprzedaży okrętów Mistral dla Rosji w związku z agresją na Ukrainę — powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski. — W jakimś sensie, bo wtedy było gentlemen's agreement w Unii Europejskiej i w NATO, że w związku z tym, nadchodzące kontrakty na sprzęt wojskowy będziemy rozpatrywać z pewną większą sympatią dla oferty francuskiej żeby oczywiście jakby spłacić te niesprzedane… zadośćuczynić niesprzedane Mistrale.

PiS tylko na to czekało.

Reakcja posła Michała Dworczyka była natychmiastowa. Partia Jarosława Kaczyńskiego domaga się, aby Centralne Biuro Antykorupcyjne zbadało sprawę i przeanalizowało dokumenty przetargowe.

— Można było lekceważyć głosy, które pojawiały się we francuskich mediach, że Francja została oszukana przez Polskę, która miała kupić Caracale w zamian za zablokowanie sprzedaży Mistrali do Rosji. Jednak w sytuacji gdy były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski mówi, że istniała niepisana, dżentelmeńska umowa w tej sprawie, to jako poseł uznałem, iż należy zgłosić tę sprawę do CBA. Mam nadzieję, że była to jedynie lekkomyślna wypowiedź byłego prezydenta, natomiast podobnych sygnałów było na tyle dużo, że z pewnością należy zbadać tę kwestię. Jeżeli istniała bowiem taka umowa, to mamy do czynienia z przestępstwem! - odgraża się poseł PiS.

Platforma Obywatelska nie pozostaje dłużna: — Aleksander Kwaśniewski nie pierwszy raz mówi kompletne bzdury — wypowiedział się Andrzej Halicki. — Proszę bardzo, niech poseł Dworczyk składa wniosek do CBA, ma do tego pełne prawo. Jako Platforma Obywatelska jesteśmy za pełną transparentnością i sprawdzeniem oraz wyjaśnieniem wszelkich wątpliwości.

Za zbadaniem przez CBA dokumentów przetargowych opowiedziała się również opozycyjna Nowoczesna.

Sęk w tym, że „umowa dżentelmeńska" z definicji nie jest sformalizowana. PiS porywa się zatem z motyka na słońce, pewne jest bowiem, że na ten temat w oficjalnych papierach nie znajdzie ani słowa. Wykazać prawdziwości wypowiedzi Kwaśniewskiego raczej się nie uda, jednak bardzo prawdopodobnym jest, że negocjacje przebiegały właśnie w ten sposób, w jaki opisał to były prezydent RP.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 19 październik 2016 14:48
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Kwaśniewski ma wiedzę: Caracale, Francja, Putin