Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Gazociąg Północny-2: Polska grozi UE sądem
Kategoria: Gospodarka polska   Niedziela, 23 październik 2016 01:27 Autor: admin

Gazociąg Północny-2: Polska grozi UE sądem

Gazociąg Północny-2: Polska grozi UE sądem foto: Wikimedia Commons/CC

W sierpniu 2016 roku partnerzy projektu wycofali złożony w Polsce wniosek o powołanie do życia wspólnego przedsiębiorstwa. Zdaniem Szymańskiego firmy nie potrafiły rozwiać obaw polskiego rządu odnośnie nowego gazociągu.

 W wyniku – jak pisze polityk – argumenty przeciwko Gazociągowi Północnemu-2 stały się jeszcze bardziej przekonujące. – Projekt, który wcześniej wydawał się jedynie kontrowersyjny, teraz przypomina konia trojańskiego, zdolnego destabilizować gospodarkę i zatruć stosunki polityczne wewnątrz UE – ocenia Szymański.

Dyplomata apeluje do UE, by „zajęła twarde stanowisko”  w sprawie projektu. Komisja Europejska – jego zdaniem – powinna zagwarantować „najbardziej narażonym krajom UE ochronę przed zagranicznym monopolem”. W tym celu należy albo całkowicie zamrozić projekt, albo ograniczyć jego wpływ na rynek europejski.

Szymański zagroził sądem krajom, które poprą Gazociąg Północny-2.

— Wsparcie projektu przez dowolny kraj członkowski lub brak działania ze strony Komisji Europejskiej, faworyzujący Gazociąg Północny-2, np. wykluczający go z obowiązywania zasad rynkowych III pakietu energetycznego, może prowadzić do wysunięcia roszczeń prawnych przez Polskę i inne państwa, m.in. przed sądem – pisze polityk.

Z kolei Gazprom ostrzegł Unię Europejską przed blokowaniem tego projektu z powodów politycznych.

Zastępca prezesa rosyjskiego koncernu Aleksander Miedwiediew w wywiadzie dla niemieckiej gazety „WirtaschaftsWoche” powiedział, że odrzucenie projektu będzie równoznaczne z „upadkiem Europy”. – Oznaczałoby to, że dyktat polityki ignoruje potrzeby ekonomiczne – powiedział.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 23 październik 2016 02:53
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Gazociąg Północny-2: Polska grozi UE sądem