Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska 469 radnych w Warszawie, Nowy Jork ma tylko 51 na 8,5 mln mieszkańców
Kategoria: Gospodarka polska   Poniedziałek, 24 październik 2016 04:20 Napisał

469 radnych w Warszawie, Nowy Jork ma tylko 51 na 8,5 mln mieszkańców

Gdy likwidowano szkolne stołówki w Warszawie, ze względu na konieczność oszczędności, pani HGW mówiła: "Nic złego się nie dzieje. Moje wnuki też korzystają z prywatnego cateringu i nic im nie jest". Jak oszczędza widać na zdjęciu.

Bizantyjski rozmach polskiej biurokracji. Mamy tylu posłów co USA kongresmanów, tyle że Ameryka jest krajem dziesięciokrotnie większym i nieporównywalnie bogatszym. Ich na taki rozmach jak nas nie stać.

Warszawa, miasto z ponad 1.5 mln mieszkańców ma 469 radnych. Nowy Jork z ponad  8,5 mln stać tylko 51 radnych. Olbrzymi Los Angeles ma ich zaledwie 15, Berlin 100, a Paryż 172.

Powie ktoś że w Nowym Jorku są dzielnice które też mają Rady. Sprawdziłem.

Główna Rada miasta ma 51 radnych reprezentujących swoje dzielnice (borough), mające rangę powiatu. Taka dzielnica - powiat ma własny system wymiaru sprawiedliwości w postaci prokuratora powiatowego wybieranego w wyborach powszechnych. Tak wygląda realna niezależna prokuratura.

Każda dzielnica - powiat ma swoje rady terenowe, a ich ilość zależy od liczby mieszkańców.

Taki Bronx, porównywalny z Warszawą ma ich jak widać 12. Brooklyn - 18.

Taka Rada Wspólnotowa zajmuje się szeregiem spraw, w tym: zagospodarowaniem przestrzennym, użytkowaniem gruntów, identyfikując potrzeby społeczności ocenia pracę agencji rządowych w celu poprawy lokalnych usług. Rada Wspólnoty działa jako organ doradczy, pilnując żeby Rada Miasta  działała zgodnie z prawem.

Każda Rada Wspólnoty składa się maksymalnie z 50 członków wolontariuszy, każdy z nich jest zatwierdzany przez Prezesa lokalnego Borough, ale połowa członków jest mianowana przez członków Rady Miasta (Bronx ma ich w Radzie Miasta ośmiu wybieranych w wyborach powszechnych).

Członkowie Rady muszą mieszkać, pracować, lub mieć jakiś inny istotny interes w danej społeczności. Nominacje są zazwyczaj dokonywane każdej wiosny.

Nie możliwości przywieźć jakiegoś phalanta w teczce.

Teoretycznie Rada Warszawy to tylko 60 radnych, ale ponieważ radni dzielnicowi są opłacani tak samo jak przyboczni HGW, należy ich liczyć łącznie. Radni w dzielnicach w NYC pracują honorowo. Zatrudnia się tylko szefa rady i managera oraz urzędników.

Niech to będzie przyczynek do refleksji dla nas Polaków.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 24 październik 2016 02:07
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska 469 radnych w Warszawie, Nowy Jork ma tylko 51 na 8,5 mln mieszkańców