Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wyłudzenia VAT to ogromne finansowe bagno niszczące budżet naszego kraju. Dlaczego PO i .N nie chcą podwyższenia kar za to przestępstwo?
Kategoria: Gospodarka polska   Czwartek, 27 październik 2016 03:28 Autor: admin

Wyłudzenia VAT to ogromne finansowe bagno niszczące budżet naszego kraju. Dlaczego PO i .N nie chcą podwyższenia kar za to przestępstwo?

Partie Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny chyba nie rozumieją skali wyłudzeń VAT-u i ogromu szkód jakie to przestępstwo powoduje. Przypomnijmy bystrzakom z PO i .N, że w samym tylko 2015 roku na terenie Polski wystawiono 360,7 tys. lewych faktur na kwotę – uwaga – 81,9 miliardów zł!

Luki w unijnych przepisach powodują, że wspomniane lewe faktury mogły się przyczynić do wyłudzenia z budżetu państwa aż 12,0 mld zł zwrotu fikcyjnego VAT-u! Dlaczego PO i .N nie chcą, aby przestępcy trafiali za to na wiele lat do paki?!

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli – w latach 2013-2015 na szeroką skalę występowało zjawisko wprowadzania do obiegu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne, które stanowiły poważne zagrożenie dla dochodów budżetu państwa. W 2014 roku kontrolerom skarbowym udało się ujawnić 207 tysięcy takich faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)!

Dlaczego przestępcy zaczęli wystawiać na masową skalę lewe faktury VAT, którymi dokumentowali czynności fikcyjne? To proste – chodzi o wyłudzenie od państwa kwoty podatku VAT do zwrotu.

Wykorzystywana w tym celu jest unijna regulacja dotycząca tzw. eksportu wewnątrzwspólnotowego. Jeśli oszust z państwa „A” eksportuje do państwa „B” swój towar, który będzie dalej sprzedawany w państwie „B”, to może on żądać od urzędu skarbowego z państwa „A” zwrotu podatku VAT wskazanego na fakturze.

Wykorzystując ten mechanizm podatkowi oszuści tworzą zorganizowane, wielopoziomowe struktury organizacyjne w różnych państwach, aby poprzez wystawianie fikcyjnych faktur pozorować przepływ towarów między krajami UE. Oczywiście żadnego przepływu towarów nie ma, a zapłata za fikcyjne faktury krąży między rachunkami bankowymi należącymi do tej samej grupy przestępczej. To jednak wystarczy, aby zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT wskazanego na fakturze dokumentującej rzekomy eksport wewnątrzwspólnotowy. W ten oto sposób tylko w ubiegłym roku z budżetu naszego państwa przestępcy mogli wyłudzić nawet 12,0 miliardów złotych tytułem zwrotu podatku VAT!

Niestety z uwagi na fakt, że przepisy umożliwiające wyłudzenia VAT-u muszą funkcjonować jako unijne regulacje, organom naszego państwa nie pozostaje nic innego jak nieustannie uganiać się za przestępcami oraz podejmować doraźne decyzje, takie jak ostatni projekt nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę. Przewiduje on wprowadzenie kary do 25 lat więzienia w przypadku fałszowania faktur VAT przekraczających kwotę 10 mln zł i karę więzienia od 3 do 15 lat w przypadku, gdy dochodzi do fałszowania faktur przekraczających kwotę 5 mln zł.

Tego rodzaju sankcje miałyby ukrócić dotychczasowe łagodne podejście polskich sądów do przestępców wyłudzających zwrot VAT-u. Okazuje się, że w latach 2014-2016 za proceder wyłudzania na wielką skalę przed sądami odpowiadało 253 osób, jednak na karę bezwzględnego więzienia skazano zaledwie 31 osób (!).

W tym kontekście zastanawiające jest zachowanie posłów PO i Nowoczesnej, którzy krytycznie wypowiadali się na temat zaostrzenia przepisów karnych w/s wyłudzania zwrotu podatku VAT. Partia Ryszarda Petru złożyła nawet wniosek o odrzucenie tej nowelizacji w całości! Pytanie – w czyim interesie oni działają? Dlaczego tak bardzo dbają o to, by powodujący gigantyczne straty w budżecie państwa przestępcy nie trafiali do więzienia na wieloletnie odsiadki?

http://niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 27 październik 2016 01:54
alexjones.pl Informacje z Polski Gospodarka polska Wyłudzenia VAT to ogromne finansowe bagno niszczące budżet naszego kraju. Dlaczego PO i .N nie chcą podwyższenia kar za to przestępstwo?