Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Duda nie podpisał poprawki ustawy o zgromadzeniach
Kategoria: Polityka polska   Sobota, 31 grudzień 2016 01:56 Autor: admin

Duda nie podpisał poprawki ustawy o zgromadzeniach

Prezydent Polski Andrzej Duda odmówił podpisania przyjętej przez parlament poprawki do ustawy o zgromadzeniach, przeciwko której występowała opozycja i szereg organizacji społecznych. O tym powiedział dziś na brifingu rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

Według jego słów, prezydent „odmówił podpisania poprawki” i skierował nową ustawę na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny. „Prezydent zawsze mówił, że wolność zgromadzeń to podstawa systemu demokratycznego”, a także wyrażał wątpliwości odnośnie zgodności poprawki z konstytucją, powiedział Magierowski. Między innymi, prezydenta nie zadowala, że nowe normy wprowadzają różne statusy zgromadzeń masowych.

Poprawki, które zostały przyjęte przez parlament, przewidują zobowiązanie do zapewnienia odległości między różnymi akcjami masowymi co najmniej 100 metrów, a także wprowadzają możliwość rejestracji cyklicznych imprez na okres do trzech lat, co nie pozwoli innym chętnym na przeprowadzenie zgromadzenia w tym miejscu.

O niepodpisywanie poprawki prosiły prezydenta liczne organizacje pozarządowe, a także opozycja. Ich zdaniem, wprowadzane normy są złamaniem wolności zgromadzeń, gwarantowanej przez Konstytucję.

Poprawki do ustawy o zgromadzeniach zostały przyjęte przez parlament mającą większość partią Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent Duda należał do tej partii i nigdy wcześniej nie odmawiał wykonywania podjętych przez nią decyzji.

 

Źródło: pl.SputnikNews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 31 grudzień 2016 17:46
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Duda nie podpisał poprawki ustawy o zgromadzeniach