Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Aż 4 kluby poselskie są za odwołaniem ministra Kalemby
Kategoria: Polityka polska   Piątek, 11 październik 2013 09:11 Autor: admin

Aż 4 kluby poselskie są za odwołaniem ministra Kalemby

Stanisław Kalemba Stanisław Kalemba foto: Wikimedia Commons

1. Wczoraj w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem złożonym ponad miesiąc temu przez klub Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby.

Debata trwała ponad 9 godzin, samo uzasadnienie wniosku o wotum nieufności trwało blisko 6 godzin i przedstawił je Wysokiej Izbie, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel.

Uzasadnienie zawierało omówienie zaniedbań, zaniechań i złego rządzenia aż w 8 obszarach, za które odpowiedzialność ponosi minister rolnictwa i rozwoju wsi i chyba wreszcie uzmysłowiło to ministrowi Kalembie jak wielkie jest jego „gospodarstwo”.

Wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości, poparły wszystkie pozostałe kluby opozycyjne: SLD, Twój Ruch i Solidarna Polska i dla posłów rządzącej koalicji Platformy i PSL-u, a także dla samego ministra Kalemby, było to duże zaskoczenie.

2. Jest takie porzekadło ludowe, że jeżeli kilka osób mówi komuś, że jest nietrzeźwy to nawet jeżeli nie spożywał żadnego alkoholu, powinien jednak pójść się przespać ale minister Kalemba mimo tego, że powinien je znać, specjalnie się nim nie przejął i zaciekle bronił swoich wątpliwych „osiągnięć”, idąc w wielu sprawach dosłownie w zaparte.

Głównym zarzutem kierowanym przez wszystkie kluby opozycyjne w stosunku do ministra Kalemby, było wprowadzanie przez niego w błąd polskich rolników w sprawie dotyczącej wysokości środków wynegocjowanych przez polski rząd w budżecie UE na lata 2014-2020.

3. Przypomnijmy tylko, że w sierpniu 2012 roku (a więc już w środku kryzysu w wielu krajach UE), w unijnym projekcie budżetu na lata 2014-2020, znalazło dla Polski 80 mld euro na politykę Spójności i 35 mld euro na WPR (21 mld euro w ramach I filaru na dopłaty bezpośrednie i 14 mld euro w II filarze na rozwój obszarów wiejskich) czyli 115 mld euro.

Niestety po burzliwych negocjacjach okazało się, że zamiast zyskać w stosunku do propozycji KE, bardzo dużo straciliśmy.

Ekipa Tuska prawie natychmiast zaczęła podkreślać, że udało się uzyskać znacznie więcej środków niż w obecnym budżecie UE ale przecież po uwzględnieniu inflacji za lata 2007-2013 (wynoszącej około 16%) obecne 72,9 mld euro na politykę spójności, to jednak realnie wyraźnie mniej niż 68 mld euro w poprzedniej perspektywie.

Środków na WPR, nawet nie ma co porównywać bo przez poprzednie 7 lat, polscy rolnicy otrzymywali niepełne dopłaty, a pełne dopiero od 2013 roku (3mld euro rocznie) więc odpuszczenie przez Tuska aż 6,5 mld euro z 14 mld euro na II filar WPR jest wręcz sprzedaniem interesów polskiej wsi.

Z trybuny sejmowej, mówiłem wtedy, że polscy rolnicy są nie tylko skazani na przynajmniej 7-letnią dyskryminację (brak wyrównania dopłat do średniej europejskiej) ale zabrano im także blisko 50% środków na rozwój obszarów wiejskich.

Jest to niestety ekonomiczne uderzenie w najbardziej wydajne i mające kontakt z rynkiem kilkaset tysięcy gospodarstw rolnych, które skazane są na lata na nierówną konkurencję ze swoimi sąsiadami ze starych krajów członkowskich.

4. Były i inne zresztą bardzo liczne zarzuty ale niestety minister Kalemba ustosunkowując się do nich, pomijał milczeniem niewygodne dla siebie fakty, a gdy brakowało merytorycznych argumentów, dokonywał sztuczek księgowych, prezentując środki finansowe pochodzące z budżetu UE w ujęciu bieżącym, a więc z uwzględnieniem przewidywanej inflacji do roku 2020 włącznie.

Dzięki takiemu zabiegowi księgowemu, miliardy euro mnożyły mu się dosłownie jak przysłowiowe „króliki” i pieniędzy dla wsi, było z każdą jego wypowiedzią więcej i więcej.

Niestety tak można mnożyć pieniądze tylko na papierze, a polskich rolników już w 2015 roku czeka twarde lądowanie czyli wyraźne zmniejszenie środków na rolnictwo w porównaniu z rokiem 2013.

Ostatecznie zapewne koalicja Platformy i PSL- w głosowaniu, które odbędzie się dzisiaj ministra obroni, ale dzięki wczorajszej debacie polscy rolnicy dowiedzą się przynajmniej, kto jest winien ich niedoli.Źródło artykułu: Blog Zbigniewa Kuźmiuka


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 11 październik 2013 11:30
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Aż 4 kluby poselskie są za odwołaniem ministra Kalemby