Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Napięcie na linii Warszawa – Tel Awiw rośnie. Szef dyplomacji również nie poleci na V4?
Kategoria: Polityka polska   Poniedziałek, 18 luty 2019 08:12 Autor: Andreas

Napięcie na linii Warszawa – Tel Awiw rośnie. Szef dyplomacji również nie poleci na V4?

Napięcie na linii Warszawa – Tel Awiw rośnie. Szef dyplomacji również nie poleci na V4? kuchenkainternetow/Flickr/CC BY-SA 2.0

Israel Katz, nowo powołany szef izraelskiej dyplomacji, skomentował w niedzielę napięcie pomiędzy Warszawą a Jerozolimą na antenie telewizji informacyjnej I24 News. Wielokrotnie powtarzał, że „było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami”, a na koniec zacytował słowa jednego z byłych premierów: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. W efekcie do Izraela na szczyt Grupy Wyszehradzkiej może nie polecieć żadnej reprezentant polskiej dyplomacji.

Wypowiedź szefa izraelskiego MSZ jest szeroko komentowana przez polskich polityków. Mateusz Morawiecki zdecydował, że definitywnie odwołuje przyjazd na szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Zastępca szefa polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk oświadczył, że ta decyzja to „jednoznaczny sygnał dla innych państw i opinii międzynarodowej, że prawda historyczna jest dla Polski sprawą fundamentalną, a obrona dobrego imienia Polski jest i będzie zawsze zdecydowana”.

Po wypowiedzi Benjamina Netanjahu na temat kolaboracji Polaków z nazistami uznano, że wprawdzie Morawiecki nie pojawi się na szczycie V4, ale wyśle tam Jacka Czaputowicza. Jednak wczorajszy wywiad Katza sprawił, że kryzys dyplomatyczny się pogłębił, a Warszawa wyraża wątpliwości, czy w ogóle wysłać na szczyt przedstawicieli. Potwierdził to Michał Dworczyk na Twiterze: „Mieliśmy do czynienia z haniebną wypowiedzią nowego ministra spraw zagranicznych Izraela. W świetle tej wypowiedzi jakikolwiek udział przedstawicieli państwa polskiego w szczycie V4 w Izraelu staje pod bardzo dużym znakiem zapytania”.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 18 luty 2019 12:21
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Napięcie na linii Warszawa – Tel Awiw rośnie. Szef dyplomacji również nie poleci na V4?